Poseł Cezary Tomczyk (PO) wezwał w Sejmie do odśpiewania hymnu z powodu wyboru kandydata opozycji na marszałka Senatu. Posłowie Konfederacji oświadczyli, że nie chcą uczestniczyć w „hucpie” i opuścili salę obrad.

We wtorek wieczorem nowy polski Sejm wybrał nowych wicemarszałków. Przed głosowaniem poseł PO Cezary Tomczyk pogratulował Tomaszowi Grodzkiemu wyboru na stanowisko marszałka Senatu.

– Polska zyskała strażnika konstytucji. Bez Senatu konstytucja nie może być zmieniona. Naród przemówił. Nie wygrał senator Grodzki, wygrali Polacy. To zwycięstwo w Senacie dedykujemy wszystkim Polakom, bo każdy głos miał znaczenie – powiedział Tomczyk, po czym złożył wniosek formalny o wspólne odśpiewanie hymnu i zaczął śpiewać.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wszyscy posłowie powstali, przy czym większość parlamentarzystów z PiS nie śpiewała. Posłowie Konfederacji z kolei wstali i opuścili salę obrad w czasie śpiewania hymnu.

„Cynicznie wykorzystany przez KO hymn narodowy miał być odśpiewany z powodu… zwycięstwa ich kandydata w Senacie w walce o stołek marszałka Senatu. Posłowie koła Konfederacja nie chcąc uczestniczyć w tym nielicującym z powagą hymnu zachowaniem opuścili salę obrad na czas tej hucpy” – napisał na Twitterze poseł Konrad Berkowicz z Konfederacji.

Sytuację skomentował też wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Napisał na Twitterze, że „opozycja postanowiła instrumentalnie wykorzystać hymn Polski, co jest przykre”. Dodał, że „przykrość pogłębia fakt, że konieczne było zerkanie do tekstu, wyświetlanego na ekranie telefonu”.

Na wicemarszałków Sejmu wybrano Małgorzatę Gosiewską (PiS), Ryszarda Terleckiego (PiS), Małgorzatę Kidawę-Błońską (PO), Włodzimierza Czarzastego (Lewica) i Piotra Zgorzelskiego (PSL). Najwięcej głosów „za” otrzymali Gosiewska i Zgorzelski, najmniej Terlecki.

Poseł Konfederacji Grzegorz Braun powiedział wcześniej, że jego koło odda głosy przeciwko kandydatom. W jego ocenie, doszło do „dyktatu silniejszego”, gdyż w prezydium Sejmu nie będzie przedstawiciela Konfederacji.

Przeczytaj: Sejm zainaugurował IX kadencję. Elżbieta Witek ponownie marszałkiem

Czytaj również: Prezydent w Sejmie: podstawą patriotyzmu, w odróżnieniu od nacjonalizmu, jest miłość [+VIDEO]

PAP / interia.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  Mieczysław Sylwester Kazimierzak :

  Bardziej o WARTOŚCI czy o POCHODZENIE chodzi?!
  Ponad PRAWO KANONICZNE zostało postawione PRAWO KOBIET,jak to wynikało z oceny księdza Andrzeja profesora Siemieniewskiego z Kurii Metropolitarnej we Wrocławiu w sprawie szczególnego DRAMATU ŚMIERCI?!
  Źródła wpływów na polską politykę historyczną?!
  W trakcie walki ZŁA ze ZŁEM,to jest NAZIZMU z KOMUNIZMEM brakiem lojalności wobec Polski,a szczególnie na Wołyniu.wykazały się MNIEJSZOŚCI NARODOWE:ŻYDOWSKA i UKRAIŃSKA.
  Michael E.Jones : WPŁYW ŻYDOWSKIEGO REWOLUCJONIZMU NA HISTORIĘ ŚWIATA.To trzeba rozpatrywać przez pryzmat EKONOMII ŻYDOWSKIEJ,opisanej przez Feliksa Konecznego.Można mówić o procesie od ŻYDOBOLSZEWIZMU,który przejął w działaniu rosyjski rasizm,do ŻYDOBANDERYZMU,który zintensyfikował militaryzację handlu wojną i pokojem w ramach trwającej WOJNY O PIENIĄDZ.
  Aby lepiej zrozumieć GLOBALIZM można dostosować słownik Bertranda Russella dla KOMUNIZMU.Tragiczna śmierć mojego brata Janusza pokazała jak za KORUPCJĄ KOŚCIELNO-DUCHOWĄ poszła ŚWIECKA.Feliks Koneczny,autor oryginalnego podziału na CYWILIZACJE,nie przez przypadek ewolucyjne osiągnięcia ŁACIŃSKIEJ,opisał w BIZANTYJSKIEJ,a wyeksponował ŻYDOWSKĄ,nazywając ją CYWILIZACJĄ PODWÓJNEJ MORALNOŚCI.