Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wezwał w piątek prezydenta Rosji Władimira Putina do jak najszybszego znalezienia dyplomatycznego rozwiązania konfliktu na Ukrainie, „w tym wycofania wojsk rosyjskich” – poinformował rzecznik Scholza w pisemnym oświadczeniu.

„Kanclerz potępił w szczególności rosyjskie naloty na infrastrukturę cywilną na Ukrainie i podkreśliła determinację Niemiec we wspieraniu Ukrainy w zapewnieniu jej zdolności obronnych przed rosyjską agresją” – dodał rzecznik.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział z kolei kanclerzowi Niemiec, że niemiecka i zachodnia postawa wobec Ukrainy jest „destrukcyjna” i wezwał Berlin do ponownego przemyślenia swojego podejścia. Według niego zaopatrywanie Ukrainy w broń, szkolenie ukraińskich żołnierzy, a także wsparcie polityczne i finansowe, prowadzą do tego, że “Kijów całkowicie odrzuca ideę jakichkolwiek negocjacji”.

Kreml przekazał, że Putin „wezwał stronę niemiecką do ponownego rozważenia swojego podejścia w kontekście wydarzeń na Ukrainie”.

Rosyjski prezydent bronił również rosyjskich ataków rakietowych na cele na Ukrainie jako wymuszonej odpowiedzi na ukraińskie ataki na rosyjską infrastrukturę, w tym na kluczowy most między Rosją a Krymem.

Putin stwierdził także, że Rosji należy zezwolić na udział w dochodzeniach w sprawie tak zwanych “ataków terrorystycznych” na gazociąg Nord Stream.

Jak informowaliśmy, podczas czwartkowego panelu na Berlińskiej Konferencji Bezpieczeństwa, kanclerz Niemiec Olaf Scholz wypowiedział się na temat tego, jak miałyby wyglądać relacje z Rosją po zakończeniu wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Według relacji brytyjskiego „The Times”, Scholz zasugerował, że po wojnie Europa powinna wrócić do przedwojennego „porządku pokojowego” z Rosją i rozwiązać „wszystkie kwestie wspólnego bezpieczeństwa”, jeśli rosyjski prezydent Władimir Putin będzie skłonny wyrzec się agresji względem sąsiadów Rosji.

Część mediów zwraca uwagę, że wypowiedź Scholza miała miejsce stosunkowo niedługo po tym, jak prezydent USA Joe Biden oświadczył, że jeśli Putin szuka sposobu na zakończenie wojny, to jest gotów rozmawiać.

Kreml w piątek oświadczył, że chce rozwiązania dyplomatycznego, a Putin zawsze był otwarty na rozmowy, ale komplikuje to odmowa uznania rosyjskiej aneksji terytoriów ukraińskich przez Waszyngton.

Kresy.pl / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply