Poseł Prawa i Sprawiedliwości i były Minister Edukacji Narodowej Przemysław Czarnek odpowiedział na groźby premiera Ukrainy. "Oddacie nam miliardy za pomoc militarną?" - napisał na portalu X.

Ukraina była i pozostanie na peryferiach polityki amerykańskiej, zaś cele Ameryki wynikające z rosyjskiej napaści na Ukrainę zostały już osiągnięte – powiedział w wywiadzie dla RMF24 amerykanista, prof. Zbigniew Lewicki. Jego zdaniem, Kongres USA w końcu przyjmie tak duży pakiet pomocy dla Ukrainy, ale zapewne ostatni raz.

W rozmowie z RMF24 amerykanista, prof. Zbigniew Lewicki, komentował politykę Stanów Zjednoczonych w związku z 2. rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W jego ocenie, o ile Ukraina ma centralne znaczenie dla polityki Rosji, o tyle dla USA jest marginalna. Uważa, że wojna rosyjsko-ukraińska dała Stanom Zjednoczonym okazję do sprawdzenia, jaką bronią dysponuje Rosja, jednocześnie testując własną broń w warunkach bojowych. Możliwe było też osłabienie Rosji pod względem siły militarnej i gospodarczej.

Kilku członków NATO i Unii Europejskiej rozważa wysłanie żołnierzy na Ukrainę na zasadzie dwustronnej, powiedział w poniedziałek premier Słowacji Robert Fico. (more…)

W Niemczech coraz więcej cudzoziemców. Niemcy: Imigranci-analfabeci nie są w stanie nauczyć się języka przyspieszenie niemieckiego liczby

Tysiące ludzi uzyskuje prawo do pozostania w Niemczech dzięki fałszowaniu świadectw ojcostwa.  W Berlinie toczy się śledztwo przeciwko gangowi, który za pieniądze aranżuje takie ojcostwa, głównie Wietnamczykom - informuje portal rbb24.de.

Portal rbb24.de zwracał uwagę w ubiegłym tygodniu, że na tego typu działania pozwala luka w niemieckim prawie. "Dla uznania ojcostwa nie ma bowiem znaczenia, czy wnioskodawca jest ojcem biologicznym, czy tym, który wychowuje dziecko" - czytamy. Gdy dziecko zostanie uznane przez ojca Niemca staje się ono obywatelem Niemiec, a jego matka nabywa legalne prawo pobytu. Niemieckie prawo umożliwia łączenie rodzin z kraju pochodzenia.

W żargonie urzędniczym takie osoby są nazywane "dziećmi kotwicami" - wskazuje medium. Eksperci zakładają, że w ostatnich latach były dziesiątki tysięcy takich przypadków.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wezwał do zwiększenia wsparcia dla Ukrainy. Zadeklarował, że Ukraina będzie wspierana "tak długo, jak to konieczne".

Niemiecki kanclerz Olaf Scholz powiedział w sobotnim nagraniu wideo, że każdego dnia Rosja depczę zasadę, iż granic nie zmienia się przy użyciu siły. "Rosja atakuje przy tym nie tylko Ukrainę, ale niszczy porządek pokojowy Europy" - ocenił. Jak dodał, "dlatego Ukraina będzie wspierana w swojej walce obronnej - Tak długo, jak to konieczne".

"A my, Niemcy i Europa, robimy więcej, i musimy robić jeszcze więcej, abyśmy mogli się skutecznie bronić" - podkreślił Scholz.

Naczelnik Głównego Wydziału Policji Obwodu Wołyńskiego, Jurij Kroszko, jest podejrzany o udział w procederze przestępczym – handel samochodami sprowadzanymi na Ukrainę na potrzeby armii poprzez fundację charytatywną.

W sobotę w sieci pojawiły się informacje o zatrzymaniu naczelnika Głównego Wydziału Policji [odpowiednik komendy wojewódzkiej w Polsce – red.] Obwodu Wołyńskiego, Jurija Kroszko , przez funkcjonariuszy ukraińskiego Państwowego Biura Śledczego. Jest podejrzany o udział w aferze związanej ze sprzedawaniem samochodów, sprowadzanych na Ukrainę na potrzeby armii.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 48 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
6%