“Chciałbym powiedzieć, patrząc na Donalda Tuska, jak wielkie znaczenie mają układy, które wynegocjował Willy Brandt. Raz na zawsze jest ustalona granica Niemiec i Polski po setkach lat historii i nie chciałbym, żeby jacyś ludzie szperali w książkach historycznych, żeby wprowadzić rewizjonistyczne zmiany granic” – mówił kanclerz Niemiec Olaf Scholz podczas gali M100 Media Award w Poczdamie.

Jak poinformował w czwartek portal Gazeta.pl, kanclerz Niemiec Olaf Scholz podczas gali M100 Media Award w Poczdamie przekonywał, że dla prezydenta Rosji narody ukraińskie i białoruskie nie są osobnymi narodami.

“Chciałby nakreślić granicę zupełnie inaczej i wszystko wcielić do swojego państwa, niezależnie od języka czy historii. Gdyby w Europie i na całym świecie jacyś ludzie zaglądali do podręczników i twierdzili, że kiedyś granice przebiegały inaczej i teraz trzeba je przesunąć, gdzie byśmy się znaleźli?” – pytał.

Zobacz też: Scholz odrzuca żądania Polski w sprawie reparacji

“Chciałbym powiedzieć, patrząc na Donalda Tuska, jak wielkie znaczenie mają układy, które wynegocjował Willy Brandt. Granica Niemiec i Polski jest ustalona raz na zawsze po setkach lat historii i nie chciałbym, żeby jacyś ludzie szperali w książkach historycznych, żeby wprowadzić rewizjonistyczne zmiany granic. To musi być dla nas wszystkich jasne” – powiedział kanclerz Niemiec.

Portal TVP Info oskarżył kanclerza o grożenie Polsce rewizją granic:

Również opozycyjna Konfederacja krytykuje słowa Olafa Scholza: To jest dość rzadka, może nawet bezprecedensowa w stosunkach polsko-niemieckich, pogróżka. Pogróżka, która jest oczywiście prostackim odwetem za uchwałę w sprawie reparacji wojennych – mówił poseł Grzegorz Braun na piątkowej konferencji prasowej.

“Z naszej strony możemy wezwać Jarosława Kaczyńskiego, jego partię i polskie służby dyplomatyczne do tego, by w końcu podjęły bardziej skuteczną ofensywę i bardziej zwierały szeregi w kwestii tego jak wygląda polityka z naszym zachodnim sąsiadem” – apelował poseł Michał Urbaniak.

Kreay.pl/TVP Info/Gazeta.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. marvix
    marvix :

    Prawda jest taka, że tym nazistom się upiekło po WW2. Rzesza po takich zbrodniach powinna być raz na zawsze spacyfikowana. Wymazana z mapy europy. I niech Scholz niepodskskuje bo błędy można jeszcze naprawić.