SBU ujawniło kolejnych pięć schematów uchylania się od mobilizacji i nielegalnego podróżowania za granicę obywateli w wieku poborowym.

W obwodzie tarnopolskim: Kontrwywiad Wojskowy SBU zatrzymał urzędnika okręgowego biura poborowego, który zaproponował uchylającym się od poboru „odstąpienie” od mobilizacji poprzez przyjęcie do jednej z lokalnych uczelni.

Aby wdrożyć program, pozwany obiecał swoim klientom „podłączenie” własnych kontaktów w placówkach oświatowych. Koszt takiej „usługi” oszacował na 2 tysiące dolarów amerykańskich od jednej osoby odpowiedzialnej za służbę wojskową.

Zobacz też: SBU zlikwidowała trzy drogi przemytu Ukraińców w wieku poborowym

W obwodzie iwano-frankowskim: SBU zdemaskowało dwóch mieszkańców regionu, którzy za pieniądze przewieźli oszustów do UE na quadach przez tak zwaną zieloną granicę.

W obwodzie rówieńskim: Zablokowano program korupcyjny mający na celu opuszczenie Ukrainy przez potencjalnych poborowych w charakterze kierowników jednego z ukraińskich gospodarstw rolnych.

Formalnym powodem zagranicznych „wyjazdów służbowych” było rozwiązanie problemów z zagranicznymi partnerami biznesowymi w sprawie dostaw produktów zbożowych za granicę.

Na Zakarpaciu: Zatrzymano dwóch mieszkańców obwodu użhorodzkiego, którzy za nagrodę pieniężną „sugerowali” leśnie drogi uciekającym przez granicę.

W Mikołajowie: Mieszkaniec, który próbował przekupić starszego oficera biura poboru do wojska, aby uniknąć mobilizacji, otrzymał zawiadomienie o podejrzeniu.

Jednak ukraiński żołnierz natychmiast powiadomił swoich przełożonych o otrzymanej „ofercie”, która umożliwiła udokumentowanie przestępczych działań podejrzanego i jego zatrzymanie.

Zobacz też: SBU zatrzymała celników, którzy żądali łapówek za wwóz pomocy humanitarnej na Ukrainę

Trwają dochodzenia, które mają na celu wymierzenie kary sprawcom. Sprawcom grozi do 9 lat więzienia.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply