Szef Niemieckiego Towarzystwa Wojskowo-Politycznego przyznał, że stare czołgi Leopard 1, które Zachód przekazuje Ukrainie, to w zasadzie „złom”.

W rozmowie z SRF, szwajcarskim nadawcą radiowo-telewizyjnym Ralf Thiele, przewodniczący Niemieckiego Towarzystwa Wojskowo-Politycznego skomentował temat czołgów Leopard 1 dla Ukrainy. Jego zdaniem, są one w dalszym ciągu zdatne do użytku, pomimo gorszego opancerzenia i mniejszej celności w porównaniu z nowocześniejszymi czołgami tego typu.

Thiele ocenia, że przywrócenie tych wozów do gotowości bojowej może potrwać od kilku do dziewięciu miesięcy. Jak wyjaśnił, „wynika to z braku łańcuchów produkcyjnych”.

 

„Nie ma zakładów, siły roboczej ani części zamiennych” – powiedział szef Towarzystwa. Przyznał zarazem, że stare czołgi Leopard 1 to w zasadzie „złom”. Na pytanie, czy „można z ironią powiedzieć, że Zachód dostarcza Ukrainie złom”, odpowiedział twierdząco.

„Jeśli chcesz to ująć kpiąco, to tak. Jednak w przypadku nieprawidłowego użytkowania nawet nowe systemy mogą szybko stać się złomem” – zastrzegł Thiele.

Czytaj także: Die Welt: Niemcy “ociągają się” ze wsparciem Ukrainy. Przekazano tylko 10 ze 110 obiecanych czołgów

Niemcy przekazały Ukrainie pierwsze czołgi podstawowe Leopard 1A5 w połowie lipca br. Na początku lipca, minister obrony Niemiec Boris Pistorius poinformował, że w ciągu kilku tygodni Dania i Niemcy przekażą Ukrainie dziesiątki Leopardów 1. Wcześniej informowaliśmy, że instruktorzy wojskowi z Danii przez całe lato będą szkolić ukraińskie załogi na czołgach Leopard 1. Duńskie Ministerstwo Obrony podaje, że Ukraińcy szkolą się na niemieckich czołgach w wersji 1A5. Podczas swojej wizyty w Berlinie, duński minister obrony Troels Lund Poulsen oświadczył, że Ukraina otrzyma od Danii i Niemiec 100 czołgów Leopard 1.

Miesiąc temu pisaliśmy, że nieznany z nazwy kraj odkupił od prywatnej firmy z Belgii „dużą partię” ex-belgijskich czołgów Leopard 1, które przez Niemcy i Włochy, po kapitalnym remoncie, mają trafić na Ukrainę. Chodzi to stare wozy, wycofane przed laty z użytku, które później zakupiła prywatna firma. Nie wiadomo, ile łącznie czołgów zostało odkupionych od belgijskiej firmy.

Dodajmy, że Niemcy zwróciły się do Grecji z propozycją przekazania Ukrainie 100 greckich czołgów Leopardów 1A5 w zamian za otrzymanie zmodernizowanych wozów z włoskich zapasów.

Dorzeczy.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply