Niemcy wysłały Ukrainie ułamek obiecanego sprzętu. Ukraina otrzymała niecałe 10 proc. czołgów obiecanych wiosną przez Niemcy – zwraca uwagę dziennik Die Welt.

W maju kanclerz Niemeic Olaf Scholz ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości ponad 2,4 mld euro. Niemiecki dziennik Die Welt przeanalizował listę dostaw dostępną na stronie internetowej rządu. W czwartkowym materiale podkreślono, że Ukraina otrzymała do tej pory jedynie ułamek obiecanego sprzętu.

Okazuje się, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy Niemcy przekazali Ukrainie tylko 10 ze 110 obiecanych czołgów Leopard 1 i 12 z 18 samobieżnych systemów obrony powietrznej Gepard.

Ukraińcy nie otrzymali także czterech systemów obrony przeciwrakietowej IRIS-T, oprócz dwóch już dostarczonych.

Od maja nie dostarczono też ani jednego z 20 obiecanych pojazdów opancerzonych Marder.

Ukraińska armia otrzymała jedynie 850 sztuk amunicji artyleryjskiej zamiast 26 350.

Niemcy obiecali także kilkaset dronów zwiadowczych i radarów. Niemiecki resort obrony informuje, że “rozpoczęło się wdrażanie tych działań podjętych przez rząd federalny”.

W 100 proc. spełniono tylko jedną obietnicę rządu w Berlinie. Chodzi o dostawę 11 000 racji żywnościowych, trzech bezzałogowych czujników i pięciu mostów dla czołgu mostowego Biber.

Die Welt zwraca uwagę, że część obiecanego sprzętu może w ogóle nie trafić na Ukrainę. Dla przykładu, niemiecki rząd informował, że w przygotowaniu są granatniki przeciwpancerne, lecz po 12 lipca pozycja ta zniknęła z listy.

Zobacz także: Zełenski w Berlinie: Niemcy prawdziwym przyjacielem i sojusznikiem, na którym można polegać

welt.de / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply