Do tej pory Niemcy przekazali Ukrainie 40 bojowych wozów piechoty Marder. Połowa pochodzi z zapasów Rheinmetall, a połowa ze składów Bundeswehry. 20 kolejnych wozów ma trafić na Ukrainę do końca lipca.

Jak podała w środę niemiecka sieć redakcyjna RND, koncern Rheinmetall otrzymał od ministerstwa obrony Niemiec zamówienie na przygotowanie 20 bojowych wozów piechoty Marder do wysłania na Ukrainę. Pojazdy mają trafić tam do końca lipca br.

Rheinmetall remontuje i modernizuje stare wozy bojowe, które następnie Ukraińcy wykorzystują na froncie.
Jak dotąd, strona ukraińska otrzymała od Niemców 40 Marderów. Połowa pochodzi z zapasów Rheinmetall, a połowa ze składów Bundeswehry. Koncern deklaruje, że może przygotować jeszcze 60 kolejnych pojazdów do przekazania.

Zobacz: Niemieckie bojowe wozy piechoty na Ukrainie [+VIDEO]

Dodajmy, że wozy Marder są używane przez niemiecką armię od wczesnych lat 70. XX wieku. Mają być stopniowo zastępowane przez nowe wozy bojowe Puma.

Ponadto, do końca przyszłego miesiąca Niemcy planują dostarczyć Ukrainie pierwszą partię z 10 tys. pocisków kalibru 35 mm dla zestawów przeciwlotniczych Gepard. Łącznie kontrakt dla Rheinmetall obejmuje 300 tys. pocisków.

Przypomnijmy, że jak podał w maju niemiecki „Der Spiegel”, Niemcy zamierzają dodatkowo wesprzeć ukraińskie wojska lądowe. W tym celu przygotowali największy od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Według gazety, pakiet dotyczy przekazania 30 czołgów Leopard 1, 20 bojowych wozów piechoty Marder, 18 samobieżnych armatohaubic oraz 4 systemów obrony powietrznej IRIS-T-SLM (12 wyrzutni) wraz z setkami rakietami. Pakiet ma zawierać również 200 dronów rozpoznawczych, 100 opancerzonych wozów bojowych do transportu wojsk na front oraz ponad 100 pojazdów wsparcia logistycznego. „Spiegel”, powołując się na swoje źródła w niemieckim rządzie pisał, że pakiet będzie wart 2,7 mld euro i ma zostać zrealizowany w najbliższych miesiącach. Rząd w Berlinie potwierdził nieco później te doniesienia.

rnd.de / pravda.com.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply