Sąd zawiesił decyzję władz o degradacji dwóch polskich szkół na Wileńszczyźnie

Portal Polaków na Litwie napisał o “pierwszej wygranej” społeczności polskich szkół w Starych Trok i Połukniu.

Wileński Okręgowy Sąd Administracyjny ustanowił środek zapobiegawczy i zawiesił działanie uchwały rady rejonu trockiego w sprawie degradacji dwóch zagrożonych szkół polskich w rejonie trockim: Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu oraz Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Stelmachowskiego w Starych Trokach, podał w środę portal L24.lt. Marcowa decyzja zdominowanego przez litewskie partie samorządu zdegradowała obie szkoły z polskim językiem nauczania do poziomu filii.

Jeszcze przed podjęciem decyzji przez trocki samorząd, rodzice uczniów dwóch polskich szkół zapowiadali, że zaskarżą ją do sądu. Zapowiedzi te zostały zrealizowane. Ustanowienie środka zapobiegawczego zachowuje dwie szkoły z polskim językiem nauczania do czasu sądowego rozstrzygnięcia sprawy.

31 marca samorząd rejonu trockiego na zdalnym posiedzeniu podjął w głosowaniu decyzję o „reorganizacji” placówek: szkoły podstawowej im. Andrzeja Stelmachowskiego w Starych Trokach i Gimnazjum im. L. Komołowskiego w Połukniu. „Za” było 15 radnych, 7 było przeciw, a 2 pozostałych wstrzymało się od głosu.

Stało się tak mimo wyraźnych protestów rodziców uczniów tych szkół, którzy urządzali protesty pod gmachem samorządu, rządu Litwy, ambasadą RP, ambasadą USA.

Rejon trocki jest specyficzną jednostką administracyjną, złożoną z obszarów należących przed 1939 r. do II Rzeczpospolitej i terenów już przed wojną należących do Republiki Litewskiej. Dlatego w jego wschodniej części Polacy stanowią większą część mieszkańców, na reszcie obszaru rejonu zdecydowanie dominują etniczni Litwini. W efekcie, zgodnie z danymi ostatniego spisu ludności, 8 823 Polaków stanowi 27,53 proc. mieszkańców rejonu. W zeszłym roku, po wielu latach współrządzenia, AWPL-ZChR została wykluczona z koalicji kierującej samorządem.

l24.lt/kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. mariusz67
    mariusz67 :

    Bardzo aktywna postawa komitetów obrony szkół, ogromne i wszechstronne wsparcie Związku Polaków na Litwie i Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin, podtrzymanie od Polaków z Macierzy (wiece pod ambasadą litewską w Warszawie) i całego Świata (organizacje polonijne) daje pierwszy sukces na żmudnej drodze walki o polskość, o zachowanie zasłużonych polskich szkół. W jedności jest siła Wilniuków!

  2. Cami
    Cami :

    Ja nie wiem o co my walczymy? Przed ruska dzicza mamy im pomagac, razem do Ukrow jezdza prezydenci itp. a temat polskiej mniejszosci dalej jakims nierozwiazanym tematem? To jestesmy razem czy przeciw sobie – bo czegos tu nie rozumiem:( ze w jednej rzeczy dzialamy wspolnie a w innej przeciwko sobie 🙁 Hipokryzja sie to chyba zowie:(