Sąd Najwyższy Japonii uznała za bezprawne postanowienie władz lokalnych wyspy Okinawa, które sprzeciwiły się budowie nowej wazy amerykańskiej armii.

Decyzję o budowe nowej bazy dla amerykańskich żołnierzy w mieście Nago na Okinawie zastopował w zeszłym roku nowy gubernator wyspy Takeshi Onaga. Do nowej bazy mają zostać przeniesieni żołnierze Korpusu Piechoty Marynarki Wojennej (marines) z bazy Futenma. Za przeniesieniem bazy zdecydowanie optuje japoński rząd i to on wystąpił do Sądu Najwyższego o rozstrzygnięcie sporu. Japońska agencja informacyjna Kyodo twierdzi, że mimo wyroku, gubernator prefektury Okinawy ciągle jeszcze dysponuje możliwościami prawno-administaycjnymi blokowania budowy bazy.

Amerykańskie bazy wojskowe w Japonii wzbudzają wiele kotrowersji, w związku z tym, że stacjonujący w nich żołnierzy wielokrotnie dopuszczali się przestępstw w lokalnej społeczności, w tym gwałtów na młodych Japonkach. Kontrowersje wybuchły na Okinawie, gdyż właśnie na tej wyspie stacjonuje 74 procent wszystkich amerykańskich żołnierzy jacy przebywają na terytorium Japonii.

Czyaj także: Chiny za Japonią – Tokio najwiekszym wierzycielem USA

english.kyodonews.jp/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz