Rzepliński o protestach: patrzę na to z obrzydzeniem

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego profesor Andrzej Rzepliński w opublikowanej w piątek rozmowie z „Dziennikiem Gazeta Prawna” nazwał protestujących ludzi awanturnikami, stwierdził też, że prowadzą do anarchizacji życia.

W rozmowie z Robertem Mazurkiem, opublikowanej w piątek na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” były prezes Trybunału Konstytucyjnego profesor Andrzej Rzepliński skrytykował protesty przetaczające się przez Polskę.

„Jako obywatel patrzę na to z obrzydzeniem, jako katolik ze smutkiem” – mówił. Dla Rzeplińskiego akty wandalizmu są niezrozumiałe, „bo przecież do kościoła można przestać chodzić. Nic się nie dzieje tym, którzy nie chodzą, nikt ich tam na siłę nie zaciąga, nikt ich nie piętnuje”.

Zobacz też: Metropolita szczecińsko-kamieński Arcybiskup Andrzej Dzięga dziękuje za obronę kościołów i zachęca to organizowania straży

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Na pytanie o to dlaczego celem protestów są kościoły, były prezes TK odpowiedział: „A myśli pan, że hołota francuska zachowuje się inaczej? A hołota amerykańska jest inna?”. Zapytany o to czy tak samo nazwie polskich protestujących, dodał: „Nazwijmy ich awanturnikami”.

„Nasuwa się pytanie, kto za nimi stoi, kto ich nakręca i promuje? Przecież dzisiaj przez media społecznościowe można pewne osoby wykreować i rozpropagować. Nie możemy wykluczyć, że ktoś chciałby Polskę – używając języka prof. Zybertowicza – kompletnie rozwibrować” – kontynuował.

Zdaniem Rzeplińskiego biskupi powinni wyjść do naprzeciw ludzi. „Zabić, to by go nie zabili, choć pewnie by go opluli, no trudno. Rządzi wówczas prawo tłumu”.

Zobacz też: Papież Franciszek wezwał Polaków, by szanowali ludzkie życie

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jego zdaniem protestujący eskalują konflikt i prowadzą do anarchizacji życia publicznego, ich zachowanie nazwał niedpouszczalnym.

Ci ludzie w ten sposób tylko eskalują konflikt i prowadzą do anarchizacji życia, to niedopuszczalne – dodał. „Nie podoba się? To trzeba było odpowiednio głosować w wyborach. Mogę się z nim nie zgadzać, potępiać jego politykę, ale gdyby życie pana Jarosława było zagrożone, to stanąłbym w jego obronie, bo taki mam charakter” – dodawał.

Profesor Rzepliński uważa, że pierwszym krokiem do wyjścia z kryzysu jest opublikowanie wyroku TK. Uważa też, że musiałaby zostać powołana nadzwyczajna komisja sejmowa, która zajęłaby się „zakwestionowanym przepisem ustawy antyaborcyjnej”.

Zobacz też: Poznań: ataki na osoby broniące kościołów [+VIDEO/+FOTO/18+]

Kresy.pl/Dziennik Gazeta Prawna

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz