Ministerstwo finansów poinformowało, że polski rząd sprzedał na rynku amerykańskim obligacje nominowane w dolarach USA za 3 mld dol. Uzyskano rentowność na poziomie 5,890 proc., przy rocznym kuponie 5,75 proc.
Minister Magdalena Rzeczkowska powiedziała, że emisja tych obligacji miała na celu pozyskanie środków na prefinansowanie przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych.
„Zdecydowaliśmy się wyjść na rynek amerykański z ofertą 5- i 10-letnich obligacji. Emisja miała na celu pozyskanie środków na prefinansowanie przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych oraz zwiększenie dywersyfikacji bazy inwestorskiej” – napisała szefowa resortu finansów. Przypomniała, że ostatni raz polskie obligacje na rynku amerykańskim były sprzedawane sześć lat temu. Jak zaznaczyła, że we wrześniu br. przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych szereg spotkań z inwestorami. To „duże zainteresowanie polskimi obligacjami” z ich strony przyczyniło się do podjęcia decyzji o przeprowadzeniu emisji.
Kierownikami konsorcjum organizującego emisje były banki: BNP Paribas, Deutsche Bank, Goldman Sachs Bank Europe SE, Santander oraz Société Générale.
Jak podano, we wtorek Ministerstwo Finansów dokonało wyceny 5-letnich i 10-letnich obligacji benchmarkowych nominowanych w dolarach amerykańskich o terminie wykupu 16 listopada 2027 r. oraz 16 listopada 2032 r., Łączna wartość nominalna nowej emisji obligacji wyniosła 3 mld USD, po 1,5 mld dol. za transzę.
Obligacje 5-letnie wyceniono na 130 punktów bazowych powyżej rentowności amerykańskich obligacji rządowych o terminie zapadalności 31 października 2027 r. Uzyskano rentowność 5,619 proc., przy rocznym kuponie 5,50 proc. Z kolei przypadku obligacji 10-letnich, zostały one wycenione na 175 punktów bazowych powyżej rentowności amerykańskich obligacji rządowych o terminie zapadalności 15 sierpnia 2032 r. Uzyskano tym samym rentowność 5,890 proc., przy rocznym kuponie 5,75 proc.
Jak poinformowano, emisje przeprowadzono na podstawie programu emisji obligacji na rynku amerykańskim (SHELF), zatwierdzonego przez Amerykańską Komisję Papierów Wartościowych.
Według minister Rzeczkowskie, dzięki bardzo dużemu popytowi zwiększono pierwotnie planowaną kwotę emisji, a także zredukowano spread do amerykańskich obligacji skarbowych do poziomu 130 pb na 5 latach i 175 pb na 10 latach.
Przypomnijmy, że kilka tygodni temu, w październiku, rentowność 10-letnich obligacji przekroczyła 9 proc. Agencja Bloomberg pisała wówczas o pogłębiającym się załamaniu na rynku polskich obligacji, zaznaczając, że rośnie koszt spłaty długu, co obciąża polskich podatników.
Czytaj więcej: Bloomberg: Polski rząd przestał walczyć z inflacją
Przeczytaj również: Odwołano sprzedaż obligacji na rzecz Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych
businessinsider.com / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!