Rząd przyznaje, że unijny system ETS2 uderzy w portfele Polaków

Resort klimatu przyznaje, że konieczne będą osłony dla gospodarstw domowych. Ma to związek z nowym unijnym systemem ETS2, będącym elementem pakietu „Fit for 55”.

Wiceszef MFiPR Jan Szyszko przyznał w niedzielę, że z dostępnych analiz wynika, iż wprowadzenie systemu ETS2 może mieć “poważne konsekwencje dla społeczeństwa”, a koszty wprowadzenia systemu są “nieproporcjonalnie wysokie dla krajów i społeczeństw mniej zamożnych w Unii Europejskiej, czyli takich jak Polska”.

Podkreślił, że wejście w życie systemu będzie w konsekwencji oznaczało wyższe opłaty dla gospodarstw domowych za węgiel, gaz czy olej opałowy. “Wprowadzenie nowego systemu może być szczególnie dotkliwe dla osób mniej zamożnych” – powiedział wiceminister.

Szyszko zapowiedział działania osłonowe i inwestycyjne planowane. Poinformował, że resort przygotowuje polski plan na Społeczny Fundusz Klimatyczny.

“Musimy być gotowi na każde rozwiązanie i myśleć o tym, co dalej. Już teraz ze swoimi odpowiednikami w Ministerstwach: Infrastruktury, Rozwoju i Technologii oraz Klimatu i Środowiska rozmawiamy o założeniach Społecznego Funduszu Klimatycznego. Na pewno jedną trzecią całej kwoty, czyli maksimum tego, na co pozwalają zasady Funduszu, będziemy chcieli skierować właśnie na wsparcie potrzebujących” – oświadczył.

Podkreślił, że SFK jest dodatkowym mechanizmem inwestycyjnym, jednak dalece niewystarczającym, aby pokryć koszty społeczne wprowadzenia ETS2 np. w sektorze transportu.

Zobacz: Konfederacja: unijny system ETS2 uderzy w polskie rodziny

ETS2 to objęcie systemem handlu emisjami nowych sektorów – przede wszystkim sektorów budynków oraz transportu. Jest elementem pakietu „Fit for 55”.

Pakiet „Fit for 55” dostosowuje unijne polityki do zobowiązania UE, by zmniejszyć do 2030 r. unijne emisje gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. w porównaniu z poziomem z 1990 r., a do 2050 r. zapewnić UE neutralność klimatyczną.

Czytaj także: Szydło przyznaje: Fit for 55 można było zablokować

portalsamorzadowy.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply