Minister inwestycji i rozwoju zapowiedział przygotowanie pakietu rozwiązań ułatwiających zatrudnianie Ukraińców i zakładanie firm przez Ukraińców w Polsce.

Jerzy Kwieciński w środę w rozmowie z Polskim Radiem Rzeszów zapowiedział, że chodzi o rozwiązania mające ułatwić imigrantom z Ukrainy życie w naszym kraju, a polskim firmom zatrudnianie pracowników zza wschodniej granicy.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6638.82 PLN    (30.17%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Żeby migranci, którzy do nas przyjeżdżają, trafiali do takich miejsc, gdzie jest rzeczywiście na nich zapotrzebowanie – zapowiedział szef resortu rozwoju.

ZOBACZ TAKŻE: Wzrosła liczba Ukraińców zatrudnionych w Polsce – o 36 proc. w 2017 r.

Kwieciński dodał, że ostatnio rosną obroty handlowe pomiędzy Polską a Ukrainą. O niemal 25 proc. wzrósł eksport polskich towarów do naszego wschodniego sąsiada – do poziomu 4,3 mld zł, a import z Ukrainy odnotował 27-proc. wzrost, do 2,1 mld zł.

Ukraińskie media informując o planach rządu PiS podkreślają, że chociaż polityka migracyjna w Polsce jest liberalna, to formalności mogą zajmować sporo czasu. Pracodawcy mają naciskać na rząd na zatrudnienie dodatkowych urzędników wydających pozwolenie na pracę, aby Ukraińcy nie wybrali Czech, Węgier czy Słowacji w miejsce Polski.

Prace nad zmianami w polityce migracyjnej mają potrwać kilka miesięcy, a nowe prawo ma być gotowe jeszcze przed wakacjami.

Kresy.pl / bankier.pl / 112.international

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. jwu
  jwu :

  Jakiś czas temu czytałem ,o roszczeniach płacowych polskich pracowników w koncernie IKEA w Polsce.Na co koncern nie przystał.I stąd rozumiem, dlaczego będą te ułatwienia w zatrudnianiu Ukraińców ? Całe polskie załogi wylądują na bruku ,byleby tylko obce korporacje miały zachowane zyski.Co przy wyższych zarobkach staje się niemożliwe.

  • bob
   bob :

   @jwu możliwe ale nie aż takie zyski jak chcą wielkie korporacje a działalność ikei w Polsce to jest w ogóle ciekawy temat już od czasów komunistycznych o czym mało kto wie. I rzeczywiście te wszystkie płacowe ciśnienia bo ludzie nie chcą za 2 tyś już pracować jak 10 lat temu kolejny 1 mln wyjedzie do Norwegi Holandii czy Niemiec niestety ..pis to wielka porażka mniej kradną od po ale czy mniej szkody przyniosą??

 2. Gaetano
  Gaetano :

  Jeszcze więcej tałatajstwa w Polsce, już teraz sytuacja na rynku pracy nie wygląda dobrze dla Polaków, o płacach nie wspominając, a szumowiny się cieszą, że mogą dokopać Polakowi. Te kanalie robią wszystko, żeby było tak, jak powiedział szechter; „a my załatwimy ich ukrami”.

 3. Yogi
  Yogi :

  Sąsiad pracował w budowlance za 16pln/h, a ukraińcom płacili 19pln/h. Jak to jest, że zwalnia się Polaków bo niby ukrainiec tańszy, a potem daje się mu wyższą stawkę? Może są jakieś rządowe dopłaty, żeby pomóc tym „biedakom” wyeliminować Polaków z rynku pracy.