Niemiecki rząd twierdzi, że groźby Rosji dotyczące planowanego rozmieszczenia Tomahawków w Niemczech nie doprowadzą do zmiany niemieckich decyzji.
Jak poinformował w poniedziałek ASB Zeitung, niemiecki rząd twierdzi, że groźby Rosji dotyczące planowanego rozmieszczenia Tomahawków w Niemczech nie doprowadzą do zmiany niemieckich decyzji.
Berlin zareagował na oświadczenia rosyjskiego prezydenta Władimira Putina dotyczące rozmieszczenia amerykańskich rakiet Tomahawk w Niemczech. „Nie damy się zastraszyć takim oświadczeniom” — powiedział rzecznik niemieckiego MSZ.
Departament zauważył, że Rosja od lat zbroi się i prowadzi agresywną wojnę w Europie przeciwko Ukrainie, a Niemcy muszą na to odpowiedzieć.
W niedzielę Putin przemawiał do marynarzy z Rosji, Chin, Algierii i Indii z okazji Dnia Marynarki Wojennej w byłej stolicy carskiej Rosji, Sankt Petersburgu. “Czas lotu do celów na naszym terytorium takich pocisków, które w przyszłości mogą być wyposażone w głowice nuklearne, wyniesie około 10 minut” – powiedział.
“Podejmiemy lustrzane działania w celu rozmieszczenia [rakiet], biorąc pod uwagę działania Stanów Zjednoczonych, ich satelitów w Europie i w innych regionach świata” – kontynuował.
Putin wyraził opinię, że Amerykanie podsycają napięcia, przekazując systemy rakietowe Tyfon Danii i Filipinom. Działania USA porównał do decyzji NATO o rozmieszczeniu wyrzutni rakiet Pershing II w Europie Zachodniej w 1979 r.
“Ta sytuacja przypomina wydarzenia zimnej wojny związane z rozmieszczeniem w Europie amerykańskich rakiet średniego zasięgu Pershing” – stwierdził rosyjski prezydent.
Putin powtórzył wcześniejsze ostrzeżenie, że Rosja może wznowić produkcję pocisków średniego i krótszego zasięgu, zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych, a następnie rozważyć, gdzie je rozmieścić, po tym jak Stany Zjednoczone dostarczą podobne pociski do Europy i Azji.
Stany Zjednoczone i Niemcy ogłosiły we wspólnym oświadczeniu, że Amerykanie rozpoczną rozmieszczanie w Niemczech rakiet pośredniego zasięgu w 2026 r., starając się zademonstrować swoje zaangażowanie w obronę NATO i Europy.
W ubiegłym tygodniu kanclerz Niemiec Olaf Scholz oświadczył, że aby zapobiec rozmieszczeniu amerykańskich rakiet pośredniego zasięgu w Niemczech, Rosja musi najpierw zaprzestać wojny z Ukrainą.
Kresy.pl/ASB
Jak USA zapowiadają przeniesienie do Europy pocisków do tylko zapowiedź, jak Putin odpowiada w podobny sposób, go groźba. Ciekawa retoryka, ale żeby w Kresach …