Delegacja rządu Mołdawii będzie w piątek kontynuowała rozmowy na temat warunków nowego kontraktu na dostawy rosyjskiego gazu – poinformował szef mołdawskiej delegacji, wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju regionalnego Andrei Spinu.

Wicepremier Mołdawii, minister infrastruktury i rozwoju regionalnego Andrei Spinu poinformował, że delegacja rządu Mołdawii będzie w piątek kontynuowała rozmowy na temat warunków nowego kontraktu na dostawy rosyjskiego gazu.

Negocjacje rozpoczęły się w Petersburgu dwa dni temu. „Negocjacje, które trwają już trzeci dzień, będą kontynuowane dzisiaj” – napisał Spinu na Facebooku.

Według niego “strona mołdawska chce podpisać umowę na dostawy gazu podobną do tej stosowanej w ostatnich latach”.

„Jeśli chodzi o kwotę zadłużenia skumulowanego przez Moldovagaz, rząd Mołdawii uważa, że kwestia ta może zostać uzgodniona dopiero po audycie. Dyskusje są konstruktywne, a obie strony dokładają wszelkich starań, aby znaleźć punkt przecięcia interesów” – powiedział Spinu.

Jak donosi portal Financial Times, rosyjski państwowy koncern gazowy Gazprom zaproponował Mołdawii zmienienie umowy o wolnym handlu z UE i opóźnienie uzgodnionych z Brukselą reform rynku energii w zamian za tańszy gaz dla kraju. Gazprom ograniczył dostawy do Mołdawii o jedną trzecią w zeszłym miesiącu po wygaśnięciu długoterminowego kontraktu i zażądał ponad dwukrotności poprzednich warunków, aby utrzymać przepływ gazu.

W negocjacjach w tym miesiącu Gazprom powiedział mołdawskim urzędnikom, że obniży cenę, jeśli kraj będzie gotowy do zmiany umowy o wolnym handlu z UE. Gazprom chciał również, aby Mołdawia opóźniła wdrożenie przepisów UE, które wymagają liberalizacji rynków gazu i umożliwienia większej konkurencji – podaje portal.

Liberalizacja rynku gazu miałaby negatywny wpływ na Gazprom i Moldovagaz, jego spółkę zależną w Mołdawii, która jest właścicielem i operatorem krajowej sieci gazowej. Moskwa wolałaby również, aby Mołdawia zrezygnowała z umowy o pogłębionej i kompleksowej strefie wolnego handlu z UE i zamiast tego przystąpiła do rywalizującej z nią Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej.

„Gazprom prowadzi negocjacje ze swoimi odpowiednikami w sprawie przedłużenia kontraktu na dostawy gazu do Mołdawii wyłącznie na warunkach handlowych” – poinformowała firma w oświadczeniu. „Nie uważamy za stosowne komentować umów Mołdawii z innymi dostawcami”.

Mołdawia we wtorek otrzymała pierwszą dostawę gazu ze źródła spoza Rosji, kupując próbny 1 mln metrów sześciennych od polskiego PGNiG przez Ukrainę, w debiutanckim przetargu z pominięciem Moldovagaz.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W środę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas spotkania z premier Mołdawii Natalią Gavrilitą poinformowała, że czwartek odbędzie się spotkanie Rady Stowarzyszeniowej UE-Mołdawia.

“W tym kontekście Komisja Europejska udostępnia 60 mln euro Mołdawii pomocy w zarządzaniu obecnym kryzysem energetycznym” – przekazała szefowa Komisji Europejskiej.

“UE wspiera Mołdawię i jest gotowa oraz zobowiązana pomóc Mołdawii przezwyciężyć ten kryzys” – poinformował wcześniej rzecznik Komisji Peter Stano. “Będziemy nadal wspierać Mołdawię, dostarczając wszelkiej możliwej technicznej, finansowej pomocy, aby przezwyciężyła obecny kryzys, oraz identyfikować alternatywy, aby zdywersyfikować dostawy energii” – powiedział Stano.

Zobacz także: Ceny gazu biją kolejne rekordy 

Zobacz też: PGNiG prosi Gazprom o obniżenie cen gazu

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply