Zdaniem 53 proc. ankietowanych Polaków, polski rząd nie poradzi sobie organizacyjnie z koronawirusem, a 75 proc. uważa, że wirus wpłynie na polską gospodarkę – pisze „Rzeczpospolita”.

W piątek dziennik „Rzeczpospolita” opublikował najnowszy sondaż ARC Rynek i Opinia, według którego „trzech na czterech Polaków sądzi, że nasz kraj nie uchroni się od zachorowań na koronawirusa”.

41 proc. respondentów jest przekonanych, że wirus pojawi się w Polsce, a 53 proc. obawia się, że „państwo nie poradzi sobie organizacyjnie z epidemią”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

75 proc. ankietowanych uważa, że wirus wpłynie na polską gospodarkę, przy czym 39 proc. sądzi, że wpływ ten będzie znaczący, a 36 proc., że niewielki. 87 proc. Polaków jest przekonanych, że perturbacje związane z epidemią odbiją się na gospodarce globalnej.

Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia omawiając wyniki badania powiedział, że częściej obawy względem pojawienia się koronawirusa w Polsce mają kobiety oraz osoby po 45. roku życia. Zwrócił też uwagę, że choć większość Polaków deklaruje, że wie, jak się zachować w razie wystąpienia wirusa, to zarazem aż 93 proc. badanych jest zdania, że państwo polskie powinno rozpocząć akcję informacyjną na ten temat. Czarnecki przypuszcza, że „ być może nadszedł czas na szersze działania”.

Według „Rzeczpospolitej”, firmy w Polsce nie boją się na razie efektów epidemii, a jak podaje Grupa Progres, tylko 5 proc. przedsiębiorstw twierdzi, iż jest ona obecnie realnym problemem. Wiceprezes Grupy Cezary Maciołek powiedział, że przedsiębiorcy dopuszczają kilka scenariuszy, przy czym „niestety, każdy z nich odczują zatrudnieni”. Wymienia się najczęściej m.in. znaczną i nagłą redukcję zatrudnienia, po pierwsze wśród pracowników tymczasowych, a także redukcję nadgodzin.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy wcześniej, pierwszy przypadek infekcji koronawirusem Covid-19 potwierdzono na Litwie. Testy wykazały obecność wirusa u kobiety, która wróciła 24 lutego z Werony we Włoszech, gdzie brała udział w konferencji. Na Litwę przyleciała samolotem, który wylądował na lotnisku w Kownie. Pacjentka obecnie przebywa w szpitalu w Szawlach, który jest przygotowany do leczenia takich przypadków.

Przypomnijmy, że w czwartek pierwszy przypadek koronawirusa odnotowano na sąsiedniej Białorusi. Zarażony to student z Iranu, który przyleciał na Białoruś 22 lutego. Wykonane u niego testy wykazały obecność koronawirusa. Irańczyk nie ma jednak żadnych objawów chorobowych, co może świadczyć, że jest tylko nosicielem. Obecnie przebywa on pod obserwacją, nie przechodząc żadnego leczenia.

„Rzeczpospolita” / interia.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz