Radio Wolna Europa poinformowało w niedzielę, że wojska rosyjskie otworzyły ogień do ludności cywilnej podczas próby ewakuacji z miasta Irpień.

Jak poinformowało Radio Wolna Europa w niedzielę, wojska rosyjskie otworzyły ogień do ludności cywilnej podczas próby ewakuacji z miasta Irpień.

Zginęły co najmniej trzy osoby, w tym dwoje dzieci. Inna osoba została ranna, jej stan jest poważny. „Wróg celowo uderzył moździerzami w most, przez który ludzie próbowali opuścić Irpień, zabił rodzinę – matkę, chłopca i dziewczynkę, napisał na Facebooku dziennikarz Andriej Dubczak.

Dzień wcześniej agencja Interfax informowała, że rosyjska kolumna zmierzająca do Irpienia została zniszczona. Agencja powoływała się na informacje funkcjonariuszy SBU zaangażowanych w starcia. Według strony ukraińskiej ocalał tylko jeden rosyjski żołnierz.

Jak informowaliśmy wcześniej, w zajętej przez Rosjan miejscowości w obwodzie ługańskim, na proukraińskiej manifestacji mieszkańców, rosyjscy żołnierze zaczęli strzelać. Co najmniej jedna osoba została ranna.

Według ukraińskich mediów, do zdarzenia doszło w piątek po południu w miejscowości Nowopsków, w rejonie starobielskim obwodu ługańskiego, która przed rosyjską inwazją była pod kontrolą ukraińską. W wyniku postępującej ofensywy, Rosjanie jakiś czas temu zajęli te okolice. Część mieszkańców, podobnie jak w różnych innych miejscach, wyszła na ulice, by zaprotestować przeciwko obecności wojsk rosyjskich i pokazać swoje przywiązanie do państwa ukraińskiego.

W sieci zamieszczono nagranie, na którym widać około 100 osób. Ludzie mają ze sobą ukraińskie flagi, krzyczą „Ukraina!”. Jedna z kobiet, najpewniej autorka nagrania, krzyczy do rosyjskich żołnierzy: – Nie chcemy was tu. Za wami idą tylko wojna i śmierć. Idźcie stąd! Na tym nagraniu, kilku rosyjskich żołnierzy biernie stoi przed protestującymi.

W sobotę pojawiło się inne nagranie, które pokazuje, że proukraińska manifestacja przybrała tragiczny obrót. Według ukraińskich mediów, rosyjscy żołnierze zaczęli strzelać do demonstrantów. Co najmniej jedna osoba została ranna.

Nagranie najpewniej pokazuje to samo wydarzenie, co poprzednie, ale jakiś czas później. Ludzie stoją gdzie indziej, za osobą nagrywającą sytuację, a żołnierze rosyjscy są cofnięci i bardziej rozproszeni. Słychać ludzi krzyczących „Ukraina!”. Dwóch mężczyzn stoi przed kamerą. Nagle pada strzał i mężczyzna całkiem z przodu upada na jezdnię, prawdopodobnie trafiony w nogę. Gdy kilka osób podbiega, żeby mu pomóc, słuchać serię strzałów, zapewne z karabinku automatycznego. Wśród ludzi słychać poruszenie i oburzenie. Potem znów słychać kilka strzałów. Ludzie podnoszą rannego i pomagają mu odejść, przewiązują mu też ranę ukraińską flagą. Nagle słychać zmasowaną serię strzałów, być może również z broni większego kalibru / maszynowej. Wystraszeni ludzie wycofują się, później pada jeszcze jedna, krótsza seria.

Czytaj także: Ukraina oskarża Rosjan o kontynuowanie ostrzału Mariupola i Wołnowachy 

Kresy.pl/RWE/Interfax

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz