Rumunia stworzy regionalne centrum szkolenia na myśliwcach F-16, które udostępni także ukraińskim pilotom.

Rumunia stworzy regionalne centrum szkolenia na myśliwcach F-16, które udostępni także ukraińskim pilotom. Poinformowała o tym Najwyższa Rada Obrony Narodowej Rumunii.

Podczas spotkania omówiono udział Rumunii w transatlantyckim projekcie centrum szkolenia pilotów do obsługi samolotów F-16.

Centrum powstanie wspólnie z innymi sojusznikami oraz firmą-konstruktorem samolotów Lockheed Martin. „Tu będą szkoleni rumuńscy piloci obsługujący samoloty F-16, a później ośrodek ten będzie otwarty dla pilotów z krajów członkowskich NATO i partnerskich, w tym z Ukrainy” – czytamy w raporcie.

Rada odnotowuje, że ośrodek szkoleniowy spełni wymagania szkoleniowe członków NATO i partnerów regionalnych, „pozycjonując Rumunię jako regionalnego lidera w szkoleniu pilotów F-16”.

Takiego centrum potrzebuje sama Rumunia. W listopadzie 2022 roku Norweska Agencja Materiałów Obronnych podpisała umowę z Rumunią na sprzedaż 32 norweskich samolotów F-16.

Już wcześniej informowaliśmy, że państwa należące do tzw. koalicji myśliwców rozważają Rumunię jako potencjalne miejsce szkolenia ukraińskich pilotów do obsługi myśliwców F-16

Przypomnijmy, holenderskie ministerstwo obrony poinformowało, że centrum szkoleniowe powstanie w jednym ze wschodnich państw członkowskich NATO. Holandia pracuje obecnie nad planem szkolenia Ukraińców na F-16 wspólnie z Danią i przy wsparciu Stanów Zjednoczonych.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply