Podpisany przez ministrów obrony Rumunii i Francji list intencyjny zakłada pozyskanie przez Rumunów francuskich okrętów podwodnych typu Scorpene, a także śmigłowców.

W ubiegłym tygodniu rumuński serwis branżowy DefenseRomania podał, że Rumunia planuje pozyskać francuskie okręty podwodne Scorpene oraz śmigłowce. Powołał się na informacje, jakie przekazał w wywiadzie rumuński minister obrony, Vasile Dîncu. Dodał, że w połowie lipca podpisano w tej sprawie list intencyjny.

Według komunikatu francuskiego ministerstwa obrony, podpisany przez oba państwa list intencyjny wyraża pragnienie obu stron do współpracy na morzu. „W obecnym kontekście strategicznym, Rumunia chciałaby rozwijać swoje zdolności morskie w oparciu o know-how francuskiego przemysłu oraz wiarygodność operacyjną naszej marynarki wojennej”.

Obecnie, w skład rumuńskiej marynarki wojennej wchodzi tylko jeden, poradziecki okręt podwodny klasy Kilo, który jednak jest nieaktywny i od ponad 20 lat znajduje się w rezerwie.

Żadne bliższe szczegóły nie są znane. Nie wiadomo, kiedy Rumunia mogłaby pozyskać okręty Scorpene.

W rozmowie z portalem „Naval News” Hugo Decis, ekspert z Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych powiedział, że pozyskanie nowych okrętów podwodnych bardzo wzmocni zdolności marynarki wojennej Rumunii, a także wzmocni obecność sił NATO w rejonie Morza Czarnego, jednocześnie zmniejszając w tym zakresie zależność od Turcji. Zaznaczył też, że okręt podwodny byłby odpowiednią platformą do zwiadu i zbierania danych o działaniach Rosjan w regionie.

„Lokalna równowaga sił byłaby oczywiście nadal zdecydowanie po stronie Rosji, ale obecność jeszcze innych okrętów podwodnych NATO na Morzu Czarnym musiałaby być brana pod uwagę przy opracowywaniu i realizowaniu lokalnych operacji morskich” – zaznacza Decis.

Scorpene to średniej wielkości okręt podwodny produkowany na eksport przez francuską Naval Group we współpracy z hiszpańską firmą Navantia. Jest użytkowany przez Brazylię, Malezję, Chile i Indie. Okręt posiada cztery podtypy: CM-2000 (wersja z napędem konwencjonalnym), AM-2000 (z systemem napędowym AIP, niezależnym od dostępu powietrza), CA-2000 (mniejsza wersja, dostosowana do działań na wodach przybrzeżnych) oraz S-BR (wersja powiększona, przeznaczona dla marynarki wojennej Brazylii, bez AIP). Jednostki te potrafią wykonywać różnorodne rodzaje misji, w tym zwalczania okrętów nawodnych i podwodnych, przeprowadzanie ataków z dystansu, operacji specjalnych czy zbierania danych wywiadowczych. Uzbrojenie stanowią torpedy lub rakiety oraz miny. Jednostki te są również oferowane Polsce w ramach programu „Orka”.

Czytaj również: W Rumunii ruszyła budowa nowego okrętu dla marynarki wojennej Niderlandów

navalnews.com / romania-insider.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply