W interpelacji poselskiej prezesa Ruchu Narodowego Roberta Winnickiego do ministra spraw zagranicznych pada szereg pytań dotyczących planowanych działań rządu wobec problemu dyskryminacji Polaków zamieszkujących Wileńszczyznę.

W wywiadzie dla portalu Kresy.pl, który został opublikowany 16 grudnia 2015 roku, Pan minister Witold Waszczykowski powiedział o dyskryminacji ludności polskiej w Republice Litewskiej: „Tu mówimy jednoznacznie, że żadna sytuacja międzynarodowa nie może być wymówką do tego, aby tych unijnych standardów nie realizować. Natomiast nie możemy też doprowadzić do takiej sytuacji, gdzie Litwa będzie oddana na pastwę Rosjan. Razem jesteśmy w NATO, w UE – należy to rozwiązywać w ramach tych instytucji, również w ramach stosunków bilateralnych poprzez spokojną perswazję i domaganie się realizacji zobowiązań. Natomiast na pewno nie poprzez jakieś ultymatywne stawianie sprawy i szantażowanie Litwy jakimś oddaniem na pastwę rosyjskiego imperializmu. Tu należy znaleźć wyjście pośrednie, które będzie służyło naszym interesom, zarówno w kwestii bezpieczeństwa jak i Polaków mieszkających na Litwie […] Będziemy do skutku perswadować Litwinom, że zachowanie części Polaków, których Litwini oskarżają, że są prorosyjscy, jest skutkiem nieprzejednanego litewskiego zachowania, a nie przyczyną problemu. To jednak wymaga cierpliwej dyplomacji, perswadowania i rzeczywiście ze względu na wspólne zagrożenie zewnętrzne lepiej jest tak ułożyć nasze sprawy, aby nas nie dzieliły, a łączyły”– czytamy w interpelacji. Winnicki zadał w związku z tym szereg pytań ministrowi spraw zagranicznych Witoldowi Waszczykowskiemu (PiS):

1) Czy Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach egzekwowania od Republiki Litewskiej przestrzegania praw autochtonicznej ludności polskiej zamieszkującej w sposób kompaktowy Wileńszczyznę zamierza wykorzystać fakt, iż Rzeczpospolita Polska jest drugim po Republice Federalnej Niemiec państwem najczęściej patrolującym litewską przestrzeń powietrzną w ramach misji NATO Baltic Air Policing czy też ministerstwo nie zamierza go wykorzystywać w celu nacisku na Republikę Litewską?

2) Czy Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach egzekwowania od Republiki Litewskiej przestrzegania praw autochtonicznej ludności polskiej zamieszkującej w sposób kompaktowy Wileńszczyznę zamierza wykorzystać fakt, iż należąca w ponad 84% do spółki polskiego Skarbu Państwa Orlen rafineria w litewskich Możejkach odpowiada za 3,5% litewskiego Produktu Krajowego Brutto oraz za większość przychodów Kolei Litewskich (Lietuvos Geležinkeliai) czy też ministerstwo nie zamierza go wykorzystywać w celu nacisku na Republikę Litewską?

3) Czy Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach egzekwowania od Republiki Litewskiej przestrzegania praw autochtonicznej ludności polskiej zamieszkującej w sposób kompaktowy Wileńszczyznę zamierza wykorzystać fakt, iż istotne z punktu widzenia litewskiej gospodarki szlaki transportowe przechodzą przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej czy też ministerstwo nie zamierza go wykorzystywać w celu nacisku na Republikę Litewską?

4) Czy projektując politykę wobec Republiki Litewskiej Ministerstwo Spraw Zagranicznych bierze pod uwagę fakt, iż w orędziu z czerwca 2013 roku prezydent Dalia Grybauskait? oceniła dopuszczenie języka ojczystego mniejszości polskiej do publicznego używania za potencjalnie „uderzające w integralność kraju” czy też ministerstwo nie bierze tego faktu pod uwagę?

5) Czy projektując politykę wobec Republiki Litewskiej Ministerstwo Spraw Zagranicznych bierze pod uwagę fakt, iż armia litewska została w 2014 roku sklasyfikowana na 103. miejscu na 106 odnotowanych armii narodowych w rankingu przeprowadzonym przez serwis globalfirepower.com czy też ministerstwo nie bierze tego faktu pod uwagę?

6) Czy projektując politykę wobec Republiki Litewskiej Ministerstwo Spraw Zagranicznych bierze pod uwagę fakt, iż obroty handlowe Polski z Litwą wyniosły w 2014 roku 3 415 milionów złotych, co stawia na 22. miejscu wśród naszych partnerów: 20. pod względem udziału w eksporcie (1,4% jego wolumenu) i 29. pod względem udziału w naszym imporcie (0,7%) czy też ministerstwo nie bierze tego faktu pod uwagę?

7) Czy Ministerstwo Spraw Zagranicznych ocenia długofalową politykę Republiki Litewskiej wobec Wileńszczyzny jako dążenie do zmiany stosunków narodowościowych na niekorzyść ludności polskiej czy też ministerstwo tej oceny nie podziela?

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Po co nam Litwa?

Jest to kolejna interpelacja poselska polityka Ruchu Narodowego dotycząca polityki wschodniej rządu. Poprzednie dotyczyły m.in. sytuacji polskich klubów na Kresach, wizyty prezydenta Dudy w Kijowie i kredytu udzielonego Ukrainie.

sejm.gov.pl/ Kresy.pl

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    Coraz bliżej mi do Ruchu Narodowego,dzisiaj oglądałem program ‘Młodzi kontra…”z Winnickim,mam bardzo podobne poglądy na bardzo wiele spraw z tym ugrupowaniem.I są jedyni którzy upominająsię o rodaków za granicą i są przeciwni imigrantom.

    • leszek1
      leszek1 :

      Swietna interpelacja Winnickiego. Jak to dobrze, ze mlodzi politycy znalezli sie w sejmie i jak to zle, ze PiS od dawna odzegnuje sie od wspolpracy z Ruchem Narodowym. Ciekawy jestem odpowiedzi ministra Waszczykowskiego. Obawiam sie, ze bedzie w dalszym ciagu wystepowal agresywnie tylko i wylacznie w stosunku do Rosji, zamiast zdecydowanie bronic praw Polakow na Litwie.

  2. mp
    mp :

    waszczykowski to żydosyjoński pajac.Na nim ogniskuje się obraz PIS,W SZCZEGÓLNOŚCI polityka wobec karzełków typu ŻMUDŻ,oraz wobec bandytów na pasku żydowskich oligarchów na tzw.UKRAINIE.a JUŻ PAJACE TYPU ż..urawski vel coś tam powinni być odsunięci od zabierania głosu bo są niebezpieczni i ich działalność ociera się o zdradę stanu.

  3. wilenski
    wilenski :

    Pierwszym obowiązkiem każdego Polaka powinno być pilnowanie nade wszystko interesu polskiego, a takim jest trudna sytuacja Polaków na Litwie, prześladowanych przez “sojusznika” Rzeczypospolitej. Oddawanie Wilniuków na pastwę władz litewskich to byłby nie tylko błąd, ale wprost niegodziwość i głupota. Liczę że wśród nowych władz RP więcej jest tych, którzy myślą po polsku.