W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku odbyła się uroczystość cięcia pierwszej stali na budowę szóstego i ostatniego z serii niszczyciela min projektu 258 Kormoran II, przyszłego ORP Czajka.

Uroczystość rozpoczęcia budowy nowego niszczyciela min miała miejsce we wtorek, w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsk, gdzie miała miejsce uroczystość cięcia pierwszej stali.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Agencji Uzbrojenia, Marynarki Wojennej RP, Polskiego Rejestru Statków, banków, firm ubezpieczeniowych oraz podmiotów bezpośrednio zaangażowanych w budowę okrętów, a także przedstawiciele grupy Remontowa Holding. Wśród gości byli między innymi dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, kontradmirał Piotr Sikora, szef Szefostwa Techniki Morskiej Agencji Uzbrojenia, komandor Piotr Skóra, zastępca Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej – komandor Grzegorz Mucha, dowódca 12. Dywizjonu Trałowców, komandor porucznik Sławomir Góra, a także przyszły dowódca okrętu, kapitan marynarki Marcin Krzywdziński, a także wicewojewoda pomorski Emil Rojek.

“To bardzo dobry dzień dla Marynarki Wojennej RP, sił zbrojnych, przemysłu stoczniowego i dla Państwa Polskiego. Patrząc na doświadczenia konfliktu w Ukrainie i na to w jakiś sposób Polska dostarcza surowce do kraju, niezmiernie ważne jest posiadanie zdolności na morzu, kluczowych zdolności, jeśli chodzi o zapewnienie morskich szlaków komunikacyjnych. Te jednostki tę ochronę zapewniają” – dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, kontradmirał Piotr Sikora.

Czytaj: Polska Marynarka Wojenna zyska trzy nowe fregaty Miecznik

Przecinarkę plazmowo – gazową do cięcia blach uruchomił kontradmirał Piotr Sikora, któremu towarzyszy Dyrektor Projektu Robert Stola. Certyfikat palenia pierwszej, symbolicznej karty wykroju podpisali: komandor Piotr Skóra z Agencji Uzbrojenia, Grzegorz Pettke, prezes Polskiego Rejestru Statków oraz Robert Stola, Dyrektor Projektu, ze stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.

ORP Czajka, podobnie jak pozostałe dwa okręty z tej serii, które otrzymają nazwy ORP Jaskółka (604) i ORP Rybitwa (606), będą służyć w 12. Dywizjonie Trałowców, stacjonującym w Porcie Wojennym w Świnoujściu.

Warto przypomnieć, że pod koniec czerwca do służby wszedł czwarty niszczyciel min projektu 258 typu Kormoran II ORP Jaskółka, który po ORP Kormoran, ORP Albatros i ORP Mewa, wszedł do służby w Marynarce Wojennej RP. Nowy okręt osi nr burtowym 604 i będzie pierwszym z trzech przeznaczonych dla świnoujskiego 12 Dywizjonu Trałowców z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

Przeznaczeniem niszczycieli min typu KORMORAN II jest poszukiwanie, klasyfikacja, identyfikacja i zwalczanie min morskich, prowadzenie rozpoznania torów wodnych, przeprowadzanie innych jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawiania min oraz zdalnego sterowania samobieżnymi platformami przeciwminowymi. Dotyczy to zarówno operacji w polskiej strefie ekonomicznej jak i misji w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym wraz z zespołami okrętów NATO.

remontowa-rsb.pl/Kresy.pl

Tagi: , , , , , , ,
forma płatności