Rozpoczęcie dialogu o ruchu bezwizowym, wsparcie dla małego biznesu – to elementy planu dla „demokratycznej Białorusi”

Rada Europejska przyjęła zaproponowany przez Polskę w imieniu Grupy Wyszehradzkiej „plan gospodarczy dla demokratycznej Białorusi” – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Według PAP plan ten zakłada m.in. rozpoczęcie dialogu o ruchu bezwizowym, wsparcie dla małego biznesu i reform z udziałem międzynarodowych instytucji finansowych.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w piątek, przed rozpoczęciem drugiego dnia nadzwyczajnego szczytu Unii Europejskiej w Brukseli, że Rada Europejska po długiej debacie przyjęła „plan gospodarczy dla demokratycznej Białorusi”. Morawiecki zaproponował go w imieniu krajów Grupy Wyszehradzkiej.

Przeczytaj: Premier ogłosił program zachęcający Białorusinów i białoruskie firmy do przenoszenia się do Polski

Czytaj także: „Rz”: polski „Plan Marshalla dla Białorusi” ma poparcie w UE

Jak podano, zapis o tym znalazł się również w konkluzjach posiedzenia Rady Europejskiej. Czytamy w nich m.in., że RE zachęca Komisję Europejską „do przygotowania kompleksowego planu wsparcia gospodarczego na rzecz demokratycznej Białorusi”.

 

Polska Agencja Prasowa poinformowała, że dotarła do założeń tego planu. Jego pierwszym punktem jestrozpoczęcie rozmów na temat ruchu bezwizowego z Białorusią. Drugi dotyczy zwiększenia bezpieczeństwa gospodarczego i niezależności „demokratycznej Białorusi” poprzez długoterminowe inwestycje w infrastrukturę. Proces ten miałby odbywać się przy aktywnym zaangażowaniu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz Banku Światowego.

Ponadto, według PAP plan przewiduje również szybkie przyjęcie priorytetów partnerstwa UE z Białorusią i rozpoczęcie negocjacji nowej, dostosowanej do potrzeb umowy ramowej. Ma ona zawierać rozbudowany element gospodarczy, które uwzględniałby specyfikę Białorusi.

W dokumencie podkreślono, że białoruska gospodarka potrzebuje reform sektorowych i regulacyjnych. Państwa V4, autorzy tego planu uważają, że Unia Europejska powinna te reformy wspierać poprzez specjalne instrumenty. Inne instytucje, czyli m.in. Bank Światowy, EBOR czy OECD, powinny zaangażować się w jego rozszerzone instrumenty.

Plan uwzględnia też wsparcie dla białoruskiego małego biznesu. Proponuje się też, by partnerzy z sektora finansowego rozważyli utworzenie specjalnego unijnego funduszu, którego środki miałyby zostać przeznaczone na rozwój białoruskich małych i średnich przedsiębiorstw. Wiązać miałaby się z tym także idea centrów promocji biznesu, przewidziana w Partnerstwie Wschodnim.

Źródło dyplomatyczne, z którym rozmawiała PAP podkreśla, że Polska z zadowoleniem przyjmuje decyzję o wdrożeniu sankcji wobec Białorusi. Osoba ta twierdzi, że „Polska wizja polityki wobec kryzysu białoruskiego staje się wizją unijną”, czego przykładem mają być „sankcje wobec odpowiedzialnych za zwalczanie opozycji i przemoc” oraz gospodarcza oferta dla demokratycznej Białorusi. Rozmówca PAP uważa, że oferta ta „powinna być jak najsilniej zintegrowana z UE pod kątem wiz, handlu i politycznie”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wiadomo, że na liście sankcji nie ma białoruskiego przywódcy, Aleksandra Łukaszenki. Już wcześniej szef Rady Europejskiej Charles Michel zapewnił, że Bruksela będzie przyglądać się sytuacji na Białorusi i dalszemu rozwojowi wydarzeń. Unia Europejska na poziomie ogólnym nie uznaje wyników sierpniowych wyborów prezydenckich na Białorusi. W piątek poinformowano, że UE formalnie przyjęła sankcje wobec przedstawicieli białoruskich władz.

PAP / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply