Dziesięć okrętów rosyjskiej marynarki wojennej przepłynęło przez Cieśninę Tsugaru między główną wyspą Japonii Honsiu a najbardziej wysuniętą na północ prefekturą Hokkaido, poinformowało w piątek japońskie ministerstwo obrony.

Jak poinformowało w piątek japońskie ministerstwo obrony, dziesięć okrętów rosyjskiej marynarki wojennej przepłynęło przez Cieśninę Tsugaru między główną wyspą Japonii Honsiu a najbardziej wysuniętą na północ prefekturą Hokkaido.

W lutym marynarka wojenna przeprowadziła zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia morskie w rosyjskim regionie Dalekiego Wschodu wraz z rosyjskimi siłami stacjonującymi wokół Ukrainy. Japończycy uważają, że te 10 okrętów wojennych uczestniczyło w tych ćwiczeniach.

„To niepokojące, że rosyjskie wojsko nasila operacje wokół Japonii, podczas gdy rosyjska inwazja na Ukrainę trwa” – powiedział minister obrony Nobuo Kishi na konferencji prasowej w piątek. „Będziemy uważnie obserwować z poczuciem napięcia” – dodał. Kishi powiedział również, że Japonia wyraziła swoje zaniepokojenie kanałami dyplomatycznymi.

Samolot patrolowy Japońskich Morskich Sił Samoobrony znalazł 10 okrętów, w tym niszczyciel typu Udaloy, żeglujących po Oceanie Spokojnym w punkcie około 180 km na wschód od przylądka Erimo na Hokkaido, według ministerstwa.

10 statków przepłynęło przez Cieśninę Tsugaru w nocy z czwartku na piątek, kierując się na Morze Japońskie. Wydaje się, że nie wkroczyli na japońskie wody terytorialne.

Rosja okupuje południową część Wysp Kurylskich, co jest sprzeczne z prawem międzynarodowym, podobnie jak atak na Ukrainę. Mówił o tym podczas debaty w japońskim parlamencie dyrektor Departamentu Europy japońskiego MSZ Hideki Uyama. Na informacje zareagowały rosyjskie media. „Terytoria Północne” (Japonia w ten sposób nazywa południową część Wysp Kurylskich) są okupowane przez Rosję i uważamy, że jest to sprzeczne z prawem międzynarodowym, jak również z obecnym atakiem armii rosyjskiej na Ukrainę” – podkreślił dyrektor departamentu.

W ostatnich latach władze japońskie zrezygnowały z określenia „okupacja”, opisującego sytuację wokół południowych Wysp Kurylskich i ograniczyły się do stwierdzenia, że ​​„japońska suwerenność rozciąga się na te wyspy”.

Rosja i Japonia negocjują od połowy ubiegłego wieku porozumienie pokojowe w sprawie skutków II wojny światowej. Główną przeszkodą w tym zakresie pozostają spory o prawa do południowej części Wysp Kurylskich.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Japonia zamroziła aktywa prezydenta Rosji Władimira Putina oraz jego kluczowych urzędników. Kraj przyłączył się także do planów USA i UE w kwestii odebrania niektórym rosyjskim bankom dostępu do systemu SWIFT – poinformował w niedzielę premier Japonii Fumio Kishida.

Pokażemy, że lekkomyślny akt przemocy ma olbrzymią cenę. Relacje społeczności międzynarodowej z Rosją nie mogą już być takie, jak wcześniej – oświadczył premier Japonii Fumio Kishida, cytowany w niedzielę przez agencję Kyodo. Podkreślił, że oprócz wcześniejszych sankcji, Japonia zamraża aktywa prezydenta Rosji Władimira Putina oraz jego kluczowych urzędników.

Dodał, że japoński rząd udzieli Ukrainie nadzwyczajnej pomocy humanitarnej w wysokości 100 milionów dolarów.

Japonia nałożyła już na Rosję dwa pakiety sankcji, które przewidujących m.in. zamrożenie aktywów niektórych rosyjskich instytucji finansowych, kontrole eksportu do Rosji wysokich technologii, w tym półprzewodników, oraz ograniczenie obrotu rosyjskimi obligacjami skarbowymi w Japonii.

Kresy.pl/Japan Times

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply