Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało w oświadczeniu, że rosyjscy i syryjscy piloci wojskowi przeprowadzili wspólną misję patrolową wzdłuż Wzgórz Golan i Eufratu.

Jak przekazała w poniedziałek agencja prasowa Tass, rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało w oświadczeniu, że rosyjscy i syryjscy piloci wojskowi przeprowadzili wspólną misję patrolową wzdłuż Wzgórz Golan i Eufratu.

„Trasa misji biegła wzdłuż Wzgórz Golan, rzeki Eufrat i północnej Syrii” – czytamy w oświadczeniu. „Rosyjscy piloci wystartowali z bazy lotniczej Hmeymim, podczas gdy Syryjczycy wystartowali z lotnisk Seikal i Dumayr pod Damaszkiem” – dodało ministerstwo.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6638.82 PLN    (30.17%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według rosyjskiego Ministerstwa Obrony w misji brały udział rosyjskie samoloty Su-34 i Su-35 oraz samoloty wczesnego ostrzegania i kontroli A-50, a także syryjskie samoloty MiG-23 i MiG-29. „Podczas misji patrolowej syryjscy piloci kontrolowali przestrzeń powietrzną i zapewniali osłonę myśliwcom, podczas gdy rosyjskie załogi ćwiczyły ataki na cele naziemne” – podano w oświadczeniu. Ministerstwo poinformowało, że piloci ćwiczyli ataki na cele powietrzne i naziemne na poligonie w środkowej Syrii.

„Piloci obu krajów rozwinęli umiejętności współpracy w różnych sytuacjach. Tego rodzaju wspólne misje będą teraz odbywały się regularnie” – podkreślił rosyjski resort obrony.

Zobacz też: Syria oskarża Izrael o zamordowanie urzędnika państwowego w pobliżu Wzgórz Golan

Warto przypomnieć, że pod koniec 2021 roku, premier Izraela Naftali Bennett „nasze stanowisko na Wzgórzach Golan nie ma związku z sytuacją w Syrii. Nawet w scenariuszu, w którym, co może się zdarzyć, świat zmieni swoją pozycję wobec Syrii lub wobec Assada, nie będzie to miało związku ze Wzgórzami Golan. Wzgórza Golan należą do Izraela, kropka”.

Mówił: „Dokładnie 40 lat temu rząd Izraela kierowany przez Menachema Begina podjął niezwykle odważną i ważną decyzję: zastosować izraelskie prawo na Wzgórzach Golan. Prawie trzy lata temu zostaliśmy poinformowani o innym znaczącym wydarzeniu: decyzji poprzedniej amerykańskiej administracji o uznaniu Wzgórz Golan za część Izraela – pogląd ten został przyjęty przez obecną administrację”.

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz