Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa na pytanie dlaczego śledztwo w Rosji toczy się osiem lat, odpowiedziała, że takie samo pytanie może postawić Polsce.

Maria Zacharowa, odpowiadając na czwartkowym briefingu na pytanie TVP o zwrot wraku Tu-154M, powiedziała: Trwa śledztwo, nie jest ono w Federacji Rosyjskiej ukończone. Na pytanie “dlaczego?” niestety muszę to pytanie postawić również wam: Dlaczego u was także toczy się śledztwo?

Rzeczniczka MSZ, odnosząc się do uwagi, że samolot jest polską własnością stwierdziła, iż sprawa zwrotu tego majątku jest związana z faktem, że w Rosji wciąż toczy się śledztwo. Zapytała: Co przeszkadza w normalnym prowadzeniu śledztwa (w Polsce) z pełnym dostępem do wraku na terytorium Federacji Rosyjskiej?

CZYTAJ TAKŻE: W Warszawie odsłonięto Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku [+FOTO]

Przedstawicielka rosyjskiej dyplomacji powiedziała również, że temat katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku stał się istotną częścią polskiego życia politycznego, co jej zdaniem jest głównym problemem.

Słyszę deklaracje polskich polityków. Oprócz upolitycznienia tego tematu nie widzę pragnienia, by rzeczywiście np. ponownie sprawdzić dane. Po prostu istnieje chęć stałego utrzymywania tego tematu na powierzchni – stwierdziła.

Zacharowa zaznaczyła, że po bezprecedensowej otwartości strony rosyjskiej i współpracy ekspertów rosyjskich i polskich, w Polsce siły polityczne zaczęły upolityczniać tę sprawę. Jakie mogą być wątpliwości, skoro strona polska ma dostęp do samolotu, w jaki sposób to wiąże się (jako przyczyna) z nieufnością Warszawy? – zapytała.

Zdaniem rzeczniczki rosyjskiego MSZ wszystko, co można było ujawnić, możliwości, jakie można było przedstawić polskim śledczym, ekspertom – to wszystko strona rosyjska uczyniła. Zacharowa uważa, że nie można zarzucić Rosji, że coś było ukrywane lub nie było przekazywane stronie polskiej.

Na dziś nie ma żadnego wniosku ze strony polskiej, który nie zostałby uwzględniony – powiedziała Zacharowa. Podkreśliła również, że w każdym momencie, gdy strona polska poprosi o jakiekolwiek materiały, czy o dostęp do wraku samolotu, otrzyma je.

Kresy.pl / onet.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply