Rosyjski żołnierz wjechał w kolumnę poborowych, zginęły 2 osoby

Na poligonie w obwodzie archangielskim żołnierz kontraktowy wjechał w kolumnę poborowych, zabijając dwie osoby. Do zdarzenia doszło w rejonie kosmodromu Plesieck.

W piątek w rosyjskiej przestrzeni medialnej pojawiła się informacja o incydencie na poligonie w obwodzie archangielskim, niedaleko miasta Mirnyj. Na kanale Baza w serwisie Telegram napisano, że prowadzący ciężarówkę wojskową Kamaz żołnierz kontraktowy wjechał w kolumnę poborowych. Jak podano, w wyniku zdarzenia zginęły 2 osoby, a kolejnych 11 zostało rannych.

Według serwisu ASTRA na Telegramie, do zdarzenia doszło w czwartek, około godziny 19:00, na poligonie jednostki wojskowej 13973, na terenie zamkniętym. Jedna osoba miała zginąć ma miejscu, a druga w szpitalu. 11 rannych poborowych przewieziono do szpitala wojskowego w Mirnym.

Sprawcą, według ASTRA, miał być 22-letni żołnierz kontraktowy, Israpił Abcherdiłajew, który „wsiadł za kierownicę KAMAZa i wjechał w kolumnę żołnierzy-poborowych”. Dodano, że przyczyny zdarzenia są nieznane.

Portal 29.ru potwierdził liczbę zabitych i rannych, dodając, ci drudzy odnieśli lekkie obrażenia. Z kolei informacja o tym, że miało to miejsce na poligonie jednostki wojskowej 13973 wskazuje, że chodzi o kosmodrom Plesieck.

Serwis poinformował też, że administracja okręgu plesieckiego potwierdza, że doszło do sytuacji wyjątkowej. Inne organy władzy nie odpowiedziały na zapytania redakcji 29.ru. Wiadomo, że sprawa jest badana przez wojskowych śledczych, ale prokuratura wojskowa odmówiła komentarza w tej sprawie. Dziennikarze zwrócili się też telefonicznie z zapytaniem do Federalnego Komitetu Matek Żołnierzy. Rozmówca z Komitetu odpowiedział, że nic nie wie o tej sprawie i odłożył słuchawkę.

Rosyjskie media zaznaczają, że w kosmodromie „Plesieck” znajdują się instalacje, z których startują rakiety nośne, a także kompleks techniczny dla przygotowywania rakiet i aparatów kosmicznych, a także inne obiekty Ministerstwa Obrony Rosji. Dodają też, że dwa dni przed incydentem, w środę 26 października, w ramach ćwiczenia sił odstraszania strategicznego, wystrzelono stamtąd międzykontynentalną rakietę balistyczną Jars.

Przypomnijmy, że wcześniej w tym miesiącu na poligonie w innej części Rosji również doszło do poważnego zdarzenia. W wyniku strzelaniny na poligonie w obwodzie biełgorodzkim zginęło 11 osób, a 15 zostało rannych, przy czym nieoficjalnie podawano, że liczbę 29 zabitych. Część mediów podawała, że strzelanina miała mieć tło religijne i mogła być spowodowana wypowiedzeniem przez jednego z dowódców obraźliwych słów pod adresem Allaha.

Telegram / epress.am / 29.ru / msk1.ru / moscowtimes.ru / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply