Rosyjski zmodernizowany śmigłowiec bojowy Ka-52M odbył swój debiutancki lot, poinformowało w poniedziałek ministerstwo przemysłu i handlu Rosji – przekazała agencja prasowa Tass.

Jak poinformowała rosyjska agencja prasowa Tass, w poniedziałek ministerstwo przemysłu i handlu Rosji ogłosiło, że zmodernizowany śmigłowiec bojowy Ka-25M zaliczył swój pierwszy lot.

„Najnowszy zmodernizowany śmigłowiec Ka-52 zadebiutował dzięki Progress Aircraft Company należącej do Russian Helicopters Group (należącej do państwowego koncernu hi-tech Rostec). W pojeździe tym zastosowano najlepsze rozwiązania techniczne przetestowane wcześniej na śmigłowcach produkowanych zarówno w ramach zamówień obronnych krajowych jak i na eksport”- podało ministerstwo.

Zobacz też: Prace nad nowym rosyjskim śmigłowcem bojowym Ka-52M zostaną ukończone w 2022 roku

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6638.82 PLN    (30.17%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Nowy śmigłowiec Ka-52M jest wyposażony w zmodernizowany optoelektroniczny system wykrywania i identyfikacji celów o większym zasięgu, nowy napęd cyfrowy, który pomoże zwiększyć dokładność celowania. Zmodernizowany helikopter jest również wyposażony w aktywny radar fazowany i pociski rakietowe o dużym zasięgu – podały w oświadczeniach Ministerstwo Przemysłu i Handlu oraz Russian Helicopters Group.

Zmodernizowany śmigłowiec może działać w dowolnych temperaturach, w tym w warunkach arktycznych. Jego podwozie jest wyposażone w koła o większej nośności i odporności na zużycie oraz oświetlenie oparte na diodach LED, a kabina pilota ma nowe wnętrze.

„Modernizacja i przezbrojenie produkcji na dużą skalę w ramach federalnego programu docelowego pomogło znacznie rozszerzyć możliwości techniczne Progress Arsenjew Aircraft Company i przestawić się na produkcję ulepszonego i bardziej niezawodnego sprzętu bojowego – zmodernizowanych śmigłowców Ka-52 dla Sił Zbrojnych Rosji” – poinformował minister przemysłu i handlu Denis Manturow.

Dyrektor generalny Russian Helicopters Group Andriej Boginski powiedział, że producent śmigłowców rozpoczął w zeszłym roku eksperymentalne prace projektowe nad modernizacją Ka-52 na zlecenie rosyjskiego ministra obrony, biorąc pod uwagę jego wykorzystanie bojowe.

„Uzbrojenie rakietowe Ka-52M zostało ujednolicone z uzbrojeniem innego najnowszego śmigłowca Mi-28NM, co umożliwiło znaczne zwiększenie zasięgu uderzenienia” – przekonywał dyrektor generalny.

Próby w locie Ka-52M przeprowadzili specjaliści Narodowego Centrum Budowy Śmigłowców, na terenie producenta śmigłowca przebiegać będzie kilka etapów prób, po których śmigłowiec trafi do klienta. Po zakończeniu wstępnych prób, rozpoczną się państwowe testy maszyny.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy, próby w locie prototypowych maszyn powinny zostać zakończone przed końcem 2022 roku. Kilka dni temu rosyjski dziennik Izwiestija napisał, że te nowe śmigłowce będą mogły współdziałać z dronami. Ma to umożliwić specjalny pokładowy sprzęt komunikacji i kontroli. Według gazety, piloci będą mogli w czasie rzeczywistym widzieć obrazy przesyłane z dronów, a w przyszłości kontrolować lot towarzyszących im bezzałogowców. Taki sprzęt ma pomóc pilotom w znajdowaniu celów na tyłach wroga i przeprowadzaniu niespodziewanych uderzeń.

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz