Władimir Olenczenko stwierdził, że teza, iż ZSRR narzucał swoją zwierzchność Polsce, jest wymysłem polskiej antyrosyjskiej propagandy.

Rosyjska agencja RIA Novosti podała w piątek informację o ujawnieniu przez tamtejsze ministerstwo obrony szeregu dokumentów na temat pomocy, jakiej udzielił Polsce ZSRR w 1945 roku. Związek Radziecki miał dostarczyć dziesiątki tysięcy ton pomocy humanitarnej i sprzętu.

Według dokumentów odtajnionych przez rosyjski resort obrony, od marca do listopada 1945 roku, komunistyczny Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej miał otrzymać od Armii Czerwonej i ZSRR żywność wartą 15 miliardów rubli. Dokumenty podkreślają rolę Armii Czerwonej przy odbudowie polskich dróg i mostów zburzonych przez nazistów. Dokumenty mówią także o zaopatrzeniu jakie miała dostarczać wojsku polskiemu przez sowieckie władze.

ZOBACZ TAKŻE: Rosja weźmie odwet za ustawę dekomunizacyjną w Smoleńsku

Jak informuje agencja, odtajnienie tych dokumentów jest częścią akcji „Pamięć przeciw zapomnieniu”. Została ona rozpoczęta w odpowiedzi na polską ustawę dekomunizacyjną, zakładającą likwidację upamiętnień Armii Czerwonej na terenie Polski.

Agencja RIA Novosti podając informację o odtajnieniu dokumentów cytuje wypowiedź rosyjskiego politologa Władimira Olenczenki z Rosyjskiej Akademii Nauk. Stwierdził on, że głównym tematem, podstawą polskiej rusofobii jest przekonanie, że Rosja była przeciwnikiem niepodległości Polski, i jakoby wykorzystywała swój wpływ na świecie po to, aby narzucić Polsce swoją władzę. To jedna z tez polskiej propagandy. Teza zmyślona, sztuczna. Dodał także, że ujawnianie dokumentów o tym, co działo się w czasie II wojny światowej powinno pomóc polskiemu społeczeństwu zrozumieć, co tak naprawdę się działo i kto pomagał Polsce walczyć o niepodległość.

ZOBACZ TAKŻE: Rosja: polska ustawa o zakazie propagowania komunizmu to „bluźnierstwo”

Olenczenko twierdzi również, że ZSRR miał aktywnie pomagać Polsce w walce o niepodległość materialnie i fizycznie. Po wojnie, kiedy zakończyły się działania wojenne na terytorium Polski, bardzo dużo zrobiono jeśli chodzi o pomoc finansową i organizacyjną – uważa rosyjski politolog.

Dlatego ja uważam, że ujawnione dokumenty jednoznacznie pokazują, że bez pomocy ze strony ZSRR Polska dłużej walczyłaby o swoją niepodległość, a być może, i nie byłaby w stanie tej niepodległości wywalczyć – podkreśla Olenczenko.

Kresy.pl / dorzeczy.pl / ria.ru

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. greg
    greg :

    Bolszewicka swolocz nie tyle (razem z 1 i 2. Armiami Wojska Polskiego w skladzie Armii Czerwonkowej) wyzwalala Polske, co zrobila sobie z niej przejscie (pomost) do zajecia Niemiec i Berlina oraz zemszczeniu sie za napasc. Gdyby wyzwolila i odeszla z Polski (jak w przypadku Austrii) moglibysmy byc im autentycznie wdzieczni. Ale czerwona dzicz nie dosc ze zgwalcila ok. 0,5 mln polskich kobiet, zrabowala wiekszosc wyposazenia i linii produkcyjnych, to jeszcze zgladzila setki tys. polskich patriotow. S. Syn stalin az 5 mies. bezczynnie przypatrywal sie, jak jest przez hitlerowcow mordowanych 20 tys. heroicznych Powstancow Warszawskich i 200 tys. jej cywilnych mieszkancow, a Warszawa jest zamieniana w 90% w morze ruin. Czekalby s.syn i dluzej, ale wobec szybko nastepujacej ofensywy aliantow na Zachodzie (wsrod ktorych tez byly oddzialy polskie) zaczal sie bac ze zajma cale Niemcy i dojda do Warszawy.

  2. MJD9
    MJD9 :

    Najbardziej nam rosyjskie dziady pomogliście paktem Ribbentrop Mołotow, a następnie 17 września 1939 roku. Po czym mordowaniem milionów Polaków. A teraz ten kolejny niespotykany prymityw idiota rosyjski zamiast się ciężko wstydząc pokajać za rosyjskie ludobójstwa, to ten się bierze za pouczanie przedstawicieli najwyższej monarchicznej cywilizacji łacińskiej. Lud panów dziadyga poucza.