Władimir Olenczenko stwierdził, że teza, iż ZSRR narzucał swoją zwierzchność Polsce, jest wymysłem polskiej antyrosyjskiej propagandy.

Rosyjska agencja RIA Novosti podała w piątek informację o ujawnieniu przez tamtejsze ministerstwo obrony szeregu dokumentów na temat pomocy, jakiej udzielił Polsce ZSRR w 1945 roku. Związek Radziecki miał dostarczyć dziesiątki tysięcy ton pomocy humanitarnej i sprzętu.

Według dokumentów odtajnionych przez rosyjski resort obrony, od marca do listopada 1945 roku, komunistyczny Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej miał otrzymać od Armii Czerwonej i ZSRR żywność wartą 15 miliardów rubli. Dokumenty podkreślają rolę Armii Czerwonej przy odbudowie polskich dróg i mostów zburzonych przez nazistów. Dokumenty mówią także o zaopatrzeniu jakie miała dostarczać wojsku polskiemu przez sowieckie władze.

ZOBACZ TAKŻE: Rosja weźmie odwet za ustawę dekomunizacyjną w Smoleńsku

Jak informuje agencja, odtajnienie tych dokumentów jest częścią akcji „Pamięć przeciw zapomnieniu”. Została ona rozpoczęta w odpowiedzi na polską ustawę dekomunizacyjną, zakładającą likwidację upamiętnień Armii Czerwonej na terenie Polski.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Agencja RIA Novosti podając informację o odtajnieniu dokumentów cytuje wypowiedź rosyjskiego politologa Władimira Olenczenki z Rosyjskiej Akademii Nauk. Stwierdził on, że głównym tematem, podstawą polskiej rusofobii jest przekonanie, że Rosja była przeciwnikiem niepodległości Polski, i jakoby wykorzystywała swój wpływ na świecie po to, aby narzucić Polsce swoją władzę. To jedna z tez polskiej propagandy. Teza zmyślona, sztuczna. Dodał także, że ujawnianie dokumentów o tym, co działo się w czasie II wojny światowej powinno pomóc polskiemu społeczeństwu zrozumieć, co tak naprawdę się działo i kto pomagał Polsce walczyć o niepodległość.

ZOBACZ TAKŻE: Rosja: polska ustawa o zakazie propagowania komunizmu to „bluźnierstwo”

Olenczenko twierdzi również, że ZSRR miał aktywnie pomagać Polsce w walce o niepodległość materialnie i fizycznie. Po wojnie, kiedy zakończyły się działania wojenne na terytorium Polski, bardzo dużo zrobiono jeśli chodzi o pomoc finansową i organizacyjną – uważa rosyjski politolog.

Dlatego ja uważam, że ujawnione dokumenty jednoznacznie pokazują, że bez pomocy ze strony ZSRR Polska dłużej walczyłaby o swoją niepodległość, a być może, i nie byłaby w stanie tej niepodległości wywalczyć – podkreśla Olenczenko.

Kresy.pl / dorzeczy.pl / ria.ru
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    greg :

    Bolszewicka swolocz nie tyle (razem z 1 i 2. Armiami Wojska Polskiego w skladzie Armii Czerwonkowej) wyzwalala Polske, co zrobila sobie z niej przejscie (pomost) do zajecia Niemiec i Berlina oraz zemszczeniu sie za napasc. Gdyby wyzwolila i odeszla z Polski (jak w przypadku Austrii) moglibysmy byc im autentycznie wdzieczni. Ale czerwona dzicz nie dosc ze zgwalcila ok. 0,5 mln polskich kobiet, zrabowala wiekszosc wyposazenia i linii produkcyjnych, to jeszcze zgladzila setki tys. polskich patriotow. S. Syn stalin az 5 mies. bezczynnie przypatrywal sie, jak jest przez hitlerowcow mordowanych 20 tys. heroicznych Powstancow Warszawskich i 200 tys. jej cywilnych mieszkancow, a Warszawa jest zamieniana w 90% w morze ruin. Czekalby s.syn i dluzej, ale wobec szybko nastepujacej ofensywy aliantow na Zachodzie (wsrod ktorych tez byly oddzialy polskie) zaczal sie bac ze zajma cale Niemcy i dojda do Warszawy.

  2. Avatar
    MJD9 :

    Najbardziej nam rosyjskie dziady pomogliście paktem Ribbentrop Mołotow, a następnie 17 września 1939 roku. Po czym mordowaniem milionów Polaków. A teraz ten kolejny niespotykany prymityw idiota rosyjski zamiast się ciężko wstydząc pokajać za rosyjskie ludobójstwa, to ten się bierze za pouczanie przedstawicieli najwyższej monarchicznej cywilizacji łacińskiej. Lud panów dziadyga poucza.