W okresie od stycznia do października 2018 r., wpływy do rosyjskiego budżetu federalnego wyniosły 15,8 biliona rubli (233 mld USD). W tym samym czasie wydatki wyniosły 12,78 biliona rubli. Nadwyżka wyniosła 3,03 biliona rubli (44,1 mld USD) – 3,6% rosyjskiego PKB – poinformowało rosyjskie Ministerstwo Finansów 13 listopada. Pierwotna nadwyżka, nie obejmująca kosztów obsługi długu publicznego, jest jeszcze wyższa i kształtuje się na poziomie 4,5% PKB.

Rosjanie rozpoczęli rok, spodziewając się deficytu budżetowego na poziomie 1,3% PKB, ale wraz z nieoczekiwanymi wzrostami cen ropy zdecydowanie poprawiła się sytuacja rosyjskich finansów publicznych. Ceny ropy w pierwszym kwartale wyniosły średnio około 65 USD za baryłkę, przy założeniach budżetowych na ten rok wynoszących 40 USD, a w drugim kwartale wzrosły średnio do około 75 USD za baryłkę, w trzecim kwartale sięgnęły nawet 80 USD za baryłkę. Jednak w tym tygodniu stosunki pomiędzy USA i Arabią Saudyjską ponownie wywołały wstrząs na rynkach, a ceny ropy, po raz pierwszy od marca tego roku, spadły poniżej 65 USD za baryłkę. Niemniej jednak, po przywróceniu antyirańskich sankcji, analitycy spekulują, że wkrótce cena może sięgnąć 100 USD za baryłkę.

Zobacz także: Kapitał opuszcza Rosję trzykrotnie szybciej niż rok temu

Przychody skarbu federalnego rosły przez cały rok, głównie z powodu wzrostu cen ropy. Przychody z ropy i gazu osiągnęły 99,8% budżetu na cały rok po zaledwie pierwszych dziesięciu miesiącach.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak przypomina portal intellinews.com, po raz ostatni budżet federalny odnotował nadwyżkę w 2011 r., kiedy dochody przekroczyły wydatki o 442 miliardy rubli.

Zobacz także: The Wall Street Journal: Amerykańskie sankcje przynoszą Rosji niezamierzony zysk

Wszystkie wpływy pochodzące ze sprzedaży ropy, przekraczające 40,8 USD za baryłkę, są przekazywane do Funduszu Dobrobytu Narodowego, który do 1 listopada zgromadził 3,55 biliona rubli i oczekuje się, że do końca bieżącego roku osiągnie co najmniej 4 biliony rubli.

Kresy.pl / Intellinews.com

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz