Liczba obywateli Kirgistanu zabitych w konflikcie zbrojnym na granicy z Tadżykistanem wzrosła do 33 – podało w sobotę ministerstwo zdrowia i rozwoju społecznego republiki.

Jak przekazała agencja prasowa TASS, kirgiskie ministerstwo zdrowia i rozwoju społecznego, liczba obywateli Kirgistanu zabitych w konflikcie zbrojnym na granicy z Tadżykistanem wzrosła do 33.

„Zarejestrowano trzydzieści trzy zgony” – powiedziała rzecznik ministerstwa. Według niej w starciach rannych zostało ponad 120 obywateli Kirgistanu. Większość rannych to cywile. Pacjenci w ciężkim i bardzo ciężkim stanie są przewożeni do szpitali w stolicy. Do Biszkeku wysłano około 50 osób.

Kirgistan zwrócił się do ONZ o pomoc w odbudowie regionu Batken, który ucierpiał podczas starć zbrojnych z Tadżykistanem – poinformował w piątek minister spraw zagranicznych Kirgistanu Rusłan Kazakbajew podczas rozmów ze specjalnym przedstawicielem Sekretarza Generalnego ONZ ds. Azji Centralnej Natalią Gherman.

„Minister zwrócił uwagę na potrzebę przeorientowania szeregu projektów i programów agencji ONZ w kierunku pokonfliktowej odbudowy regionu Batken” – głosi przesłanie. Kazakbajew stwierdził, że w wyniku konfliktu na granicy kirgisko-tadżyckiej w regionie batkeńskim doszło do „wewnętrznych przesiedleń i zniszczeń infrastruktury i obiektów mieszkalnych”. W związku z tym wyraził nadzieję na wsparcie ONZ w pomocy osobom wewnętrznie przesiedlonym i powrocie do miejsc stałego zamieszkania, a także odzyskaniu zniszczonych obiektów” – podała służba prasowa.

Ze swojej strony Gherman powiedziała, że ONZ jest gotowa udzielić stronom konfliktu pomocy technicznej w realizacji porozumień zawartych między nimi w ramach istniejących programów regionalnych i bilateralnych.

W czwartek wieczorem pojawiła się informacja o uzgodnieniu przez ministrów spraw zagranicznych obu krajów zawieszenia broni. „W wyniku kilku rozmów między ministrami spraw zagranicznych [Rusłanem Kazakbajewem i Sirodżyddinem Muchriddinem] osiągnięto porozumienie o całkowitym zawieszeniu broni od godziny 20:00 [16:00 w Polsce] i wycofaniu sił zbrojnych na miejsca ich poprzedniej dyslokacji” – czytamy w komunikacie MSZ Kirgistanu. Osiągnięto również porozumienie o patrolowaniu i monitorowaniu sytuacji na obszarze przygranicznym z udziałem jednostek terytorialnych służb granicznych.

W Kazaniu doszło także do nadzwyczajnego spotkania szefów rządów obu krajów. Uługbek Maripow i Kohir Rasulzoda wyrazili gotowość jak najszybszego rozwiązania konfliktu granicznego. Według służby prasowej rządu kirgiskiego obaj szefowie rządów uważają, że użycie siły w rozwiązywaniu problemów granicznych jest niedopuszczalne i wyrazili potrzebę podjęcia pilnych działań, aby zapobiec dalszej eskalacji konfliktu.

Kresy.pl/TASS

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply