Trałowiec Floty Czarnomorskiej, działający w ramach stałej grupy zadaniowej rosyjskiej marynarki wojennej na Morzu Śródziemnym, ćwiczył działania przeciwminowe – poinformowało w czwartek biuro prasowe floty.

Jak przekazała rosyjska agencja prasowa Tass, biuro prasowe rosyjskiej Floty Czarnomorskiej poinformowało w czwartek o ćwiczeniach przeciwminowych przeprowadzonych przez rosyjski trałowiec ze stałej grupy zadaniowej rosyjskiej marynarki wojennej na Morzu Śródziemnym.

„W trakcie ćwiczenia załoga poszukiwała min w wyznaczonym obszarze morskim, stosując różnego rodzaju wykrywanie kontaktowe i bezkontaktowe. Marynarze prowadzili ćwiczenia z zakresu zwalczania uszkodzeń statku oraz obrony powietrznej i przeciwsabotażowej statku podczas jego tranzytu morskiego oraz zakotwiczenia na niebezpiecznej redzie” – podało biuro prasowe w oświadczeniu.

Pełnomorski trałowiec Wiceadmirał Zakharyin działa od czerwca w eskadrze marynarki wojennej Rosji.

Zobacz też: Rosja: nowa fregata rakietowa klasy Admirał Gorszkow weszła do służby

Jak podaje rosyjska agencja prasowa, dla działających obecnie stałych oddziałów śródziemnomorskich rosyjskiej marynarki wojennej pierwowzorem jest piąta eskadra radzieckiej marynarki wojennej na Morzu Śródziemnym. Piąta operacyjna eskadra radziecka zajmowała się zadaniami związanymi z obecnością morską na śródziemnomorskim teatrze działań w okresie zimnej wojny. Jej głównym rywalem była 6. Flota Marynarki Wojennej USA. Eskadra Radziecka została rozwiązana 31 grudnia 1992 roku, rok po rozpadzie Związku Radzieckiego.

W 2013 roku Rosja zaczęła tworzyć nową śródziemnomorską grupę operacyjną. Nowa stała eskadra Rosji zajmuje się planowanymi i pilnymi misjami bojowymi powstającymi w śródziemnomorskim teatrze działań, w tym odpieraniem zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego i wojskowego Rosji.

Zobacz też: Nowe szybkie kutry patrolowe Raptor dla rosyjskiej Floty Bałtyckiej

Jak poinformowaliśmy wcześniej, w połowie sierpnia rozpoczną się testy atomowego okrętu podwodnego “Kazań” z Projektu 885M. “Wypuszczenie na morze atomowego okrętu podwodnego Kazań na próby planowane jest na pierwszą połowę sierpnia. W przypadku pomyślnego zakończenia, okręt podwodny ma trafić do Marynarki Wojennej przed końcem 2020 r.” – poinformowało źródło agencji  w rosyjskim ministerstwie obrony.

Okręt podwodny o napędzie atomowym Kazań jest „w 100% technicznie gotowy do prób” – dodało źródło. Główny okręt podwodny o napędzie atomowym Projektu 885M Kazań został zwodowany 31 marca 2017 roku. Okręt jest obecnie na etapie prób i oczekuje się, że dołączy do rosyjskiej marynarki wojennej pod koniec 2020 roku.

Kazań o napędzie atomowym będzie operował we Flocie Północnej. Okręty podwodne o napędzie atomowym Projektu 885 i 885M są wyposażone w pociski manewrujące Kalibr-PL i/lub Oniks.

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply