Iran ogłosił we wtorek, że przez najbliższe 15 dni będzie sprzedawał Rosji 100 tysięcy baryłek ropy dziennie, otrzymując za to zapłatę w połowie w gotówce, a w połowie w towarach i usługach – podała Irańska Studencka Agencja Prasowa (ISNA).

Według niej szczegóły tego porozumienia przedstawił irański minister do spraw ropy naftowej Bijan Namdar Zanganeh po spotkaniu z rosyjskim ministrem energetyki Aleksandrem Nowakiem w Teheranie.

– Oczywiście byliśmy gotowi podpisać umowę dziś wieczorem, ale nasz rosyjski partner spieszył się i musiał jechać na lotnisko– powiedział Zanganeh. Dodał, że szereg irańskich spółek podpisało już odpowiednie porozumienia ze spółkami rosyjskimi.

Cytowany przez ISNA Zanganeh zaznaczył, że Rosja będzie honorować podjętą w listopadzie przez Organizację Państw Eksportujących Ropę (OPEC) decyzję o ograniczeniu kwot wydobywczychi zmniejszy swą produkcję o około 300 tys. baryłek ropy dziennie.

Jak podała agencja TASS, Zanganeh oświadczył dziennikarzom, że rozmawiał z Nowakiem o możliwości wymiany ropy na towary w ramach swapów. W przeszłości z tej formy handlu z Iranem korzystały już Azerbejdżan, Turkmenistan i Kazachstan, otrzymując w portach Zatoki Perskiej ropę do dalszej odsprzedaży.

Czytaj również: Nieoficjalnie: Orlen przymierza się do zakupu ropy z Iranu

kresy.pl/ pap/ reuters/ tass

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz