-„W średnioterminowej perspektywie – roku, dwóch, trzech lat, nie mamy alternatywy na węgiel antracytowy. Myślę, że każdy się tego obawia, ale być może ktoś ma inny cel – zesłać Ukrainę w otłchań rozpaczy.” – mówił ukraiński premier podczas posiedzenia rządu we wtorek.

Wcześniej media informowały, że ukraiński rząd szukał sposobów, aby zredukować zużycie węgla przez następny sezon grzewczy o 2,5 – 3 miliony ton, przy jednoczesnym zwiększeniu energii atomowej i pochodzącej z elektrowni wodnych.

Czytaj również: Ukraina pilnie potrzebuje węgla – więc sprowadza go z Rosji

Obrońcy blokad (dostaw węgla z Donbasu) twierdzą, że zostali zaproszenie przez Hrojsmana do negocjacji. Nalegają, aby ukraiński parlament wystawił rachunek (za energię) regionom zajętym przez separatystów. Żądali również, aby wszyscy zakładnicy zatrzymani w Donbasie zostali natychmiast uwolnieni.

Czytaj również: Ukraina: aktywiści, w tym neobanderowcy, rozszerzają blokadę handlową Donbasu [+FOTO]

Walki we wschodnich regionach Ukrainy spowodowały niedobory, zwłaszcza węgla antracytowego służącego do produkcji ciepła, wytwarzanego w obwodach donieckim i ługańskim zajętymi przez seperatystów. Separatyści kontrolują tam zdecydowaną większość kopalń węgla. Dlatego też, deficyt węgla wymusza działania w elektrowniach, które zostały zmuszone do redukcji ich zdolności produkcyjnych. W celu zapewnienia płynnego działania sieci przesyłowych, węgiel antracytowy był importowany m.in z Republiki Południowej Afryki.

Czytaj również: Ukraina: Stan wyjątkowy w energetyce będzie obowiązywał miesiąc

Jednak problem z transportem morskim węgla do ciepłowni i elektrowni narósł do poziomu krytycznego po rozpoczęciu blokad utrudniających handel z terytoriami okupowanymi w styczniu tego roku.

kresy.pl/ unian.info

Czytaj kolejny artykuł
6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. gan
  gan :

  Cymesik. W perspektywie roku, dwóch, trzech lat ktoś rozpocznie dostarczanie Ukrainie surowców kluczowych energetycznych i technologii. Skoro Ukraina wstrzymuje swap z Polską, to znaczy, że ktoś dysponuje znacznie większą kryszą niż nasza i nasz biznes nie przejdzie. Oczywiście w jego interesie będzie leżeć utrzymanie stałego antagonizmu Ukrainy z Donbasem, by Ukraina słono płaciła za towar. Kto to taki?

 2. tagore
  tagore :

  Ewidentny dowód na to ,że to Poroszenko i jego koledzy oligarchowie zablokowali wykorzystanie polskiego kredytu 100 mln euro na modernizację kotłów w ukraińskich elektrowniach przed dwoma laty. Bezczelność tych ludzi wobec społeczeństwa Ukrainy krajów wspierających jest niesamowita.

  tagore

  • madmike
   madmike :

   Albo otrzymujemy kolejny dowód, że tzw. Ukraina jest w stanie faktycznego rozkładu, zbrojne banderowskie bandy jeżdżą po kraju i robią co chcą a rzekome władze nie mogą nic z tym zrobić. W normalnych warunkach na miejsce powinny pojechać uzbrojone służby i rozgonić bandziorów no ale jak w służbach sami koledzy z batalionów to wiadomo jak będzie. Na razie idzie wiosna potem lato więc należy się spodziewać, że w tym sezonie ukry będą atakować aby zdążyć przed kolejną zimą. Nie tak dawno podżegacze wojenni z USA pluli się aby „legalnie” dostarczać broń wiec na wiosnę może się zacząć kotłować.

   PS: Sytuacja może zrobi się jeszcze ciekawsza gdy ruscy dokończą most łączący Krym z kontynentalną częścią Rosji.

    • madmike
     madmike :

     Zapewne tak jest, niemniej nie od dziś wiadomo, że ukry to dzicz którą niemal nie sposób kontrolować. Dodatkowo ta dzicz przy okazji tego całego majdanu się dozbroiła a po wcieleniu „batalionów” do regularnej armii zyskali ciężki sprzęt. Sądzę, że nawet oligarchowie nie są wstanie ich kontrolować, a zakładając, że każdy ma swoich rezunów podłoże do wielkiej wojny domowej jest idealne, wszak ten kto została uznany za zdrajcę kończył tak samo jak ofiary tych oprawców. Kto nie wierzy, niech poogląda jeszcze raz filmy z Odessy z maja 2014 r. Była to prowokacja ale ciężko mi uwierzyć, że ktoś kontrolował to co działo się później.

 3. jaro7
  jaro7 :

  A nie na dostosowanie upaińskich elektrowni do polskiego węgla PO przekazała im 100 milionów? Studnia bez dna ten Banderoland.Matoły z rzadu z Antonim na czele przekazuja im za darmo lub pół darmo uzbrojenie i szkola ich a oni w tym czasie swoje uzbrojenie za kase eksportuja do….Rosji.