Według strony rosyjskiej, Ukraińcy próbują przeprowadzić przy użyciu dronów atak na elektrownię cieplną koło Sewastopola. Rosjanie informują o zestrzeleniu kolejnego drona.

W piątek rano lokalne rosyjskie władze na Krymie podały, że zestrzelono bezzałogowiec, wykryty w rejonie Bałakławskiej Elektrowni Cieplnej koło Sewastopola. Dron miał zostać zniszczony przez systemy obrony powietrznej.

Informację na temat porannego incydentu podał rosyjski gubernator Sewastopola, Michaił Razwożajew.

„Dziś, wczesnym rankiem w rejonie Bałakławskiej Elektrowni Cieplnej siły obrony powietrznej zestrzeliły bezzałogowiec. Nie ma uszkodzeń elektrowni, działa ona w normalnym trybie” – napisał Razwożajew na Telegramie. Według niego, dron został wysłany przez Ukraińców. Razwożajew uważa, że strona ukraińska „nie zaprzestaje prób przeprowadzenia uderzenia na ważne dla Sewastopola obiekty”.

To kolejny taki incydent w ostatnim czasie. W czwartek rano Rosjanie informowali, że zestrzelili dwa drony nad morzem koło Sewastopola.

O sprawie informują też media ukraińskie, powołując się na źródła rosyjskie, ale z wyraźną rezerwą. Agencja Unian informuje o wybuchach w rejonie elektrowni na Krymie i pisze o rzekomym zestrzeleniu dronów. Media na Ukrainie nie piszą nic o ewentualnym użyciu dronów przez siły ukraińskie przeciwko celom na Krymie, ograniczając się do krótkich stwierdzeń, iż strona rosyjska oskarża Ukraińców o próbę ataku. Przytaczają też relacje miejscowych, którzy pisali w serwisach społecznościowych o lokalnych brakach prądu.

Przypomnijmy, że elektrownia stała się celem ukraińskiego ataku w październiku 2022 roku. Według Rosjan, użyto w tym celu dron. Doszło wówczas do pożaru jednego z transformatorów, który miał być wówczas wyłączony celem przeprowadzenia prac konserwacyjnych.

Próba ataku na elektrownie na Krymie może być odwetem Ukraińców za falę uderzeń, głównie z wykorzystaniem dronów na ukraińską infrastrukturę energetyczną w całym kraju. Zadały one tej infrastrukturze poważne straty.

Sama Bałakławska Elektrownia Cieplna to nowy obiekt, zbudowany przez Rosję po aneksji Krymu. Została uruchomiona w 2018 roku. To tam zostały zainstalowane turbiny gazowe firmy Siemens, które dostarczono na Krym, omijając zachodnie sankcje.

Tass / Unian / Telegram / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply