Rosja poinformowała w czwartek, że wydaliła czterech austriackich dyplomatów w ramach akcji odwetowych po tym, jak Wiedeń wydalił czterech rosyjskich dyplomatów – przekazała agencja prasowa Reuters.

Jak podała agencja prasowa Reuters, Rosja poinformowała w czwartek, że wydaliła czterech austriackich dyplomatów w ramach akcji odwetowych po tym, jak Wiedeń wydalił czterech rosyjskich dyplomatów.

W czwartkowym oświadczeniu MSZ Rosji stwierdziło, że Wiedeń podjął „nieprzyjazny i nieuzasadniony krok” i rujnuje poprzednią pozycję Austrii jako szanowanego, bezstronnego i neutralnego państwa.

Austria nadal nie wyjaśniła powodów wydalenia dyplomatów, którzy pracowali w Misji Rosji przy ONZ w Wiedniu i ambasadzie Rosji w Austrii.

„Wydalenie personelu ambasady Austrii z Rosji nie jest zaskoczeniem. Wyrażamy ubolewanie z powodu tej nieuzasadnionej decyzji Rosji, która nie ma podstaw faktycznych” – napisano w oświadczeniu austriackiego MSZ w odpowiedzi na posunięcie Rosji.

Austria wydaliła czterech rosyjskich dyplomatów za zachowanie niezgodne z umowami międzynarodowymi – poinformowało na początku lutego austriackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, nie podając szczegółów.

Dwóch z czterech dyplomatów, którzy w czwartek zostali uznani za persona non grata i otrzymali nakaz opuszczenia kraju do 8 lutego, stacjonuje w ambasadzie Rosji w Austrii, podczas gdy dwóch pozostałych pracuje w rosyjskiej misji przy ONZ w Wiedniu, podało ministerstwo.

„Dwóch dyplomatów w rosyjskiej ambasadzie zachowało się w sposób niezgodny z ich statusem dyplomatycznym. W związku z tym zostali uznani za osoby niepożądane (personae non gratae) zgodnie z art. 9 Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych” – poinformował resort.

Ministerstwo nie sprecyzowało, co zrobił którykolwiek z dyplomatów, a rzeczniczka odmówiła komentarza.

Urzędnicy wypowiadający się pod warunkiem zachowania anonimowości powiedzieli, że sprawa dotyczyła szpiegostwa.

Zobacz też: Rosja wydala ambasadora Estonii. „Totalna rusofobia, kultywowanie wrogości”

Zobacz także: Estonia chce przekazać rosyjskie zamrożone aktywa Ukrainie

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply