Rosja się zbroi, Litwa się boi

Litewskie Ministerstwo Obrony jest zaniepokojone procesem militaryzacji następującym w obwodzie kaliningradzkim.

Media rosyjskie donoszą, że do końca roku zostaną tu ulokowane najbardziej nowoczesne rosyjskie systemy obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej S-400. W związku z tym – zdaniem przedstawicieli litewskiego resortu obrony – Litwa powinna zwrócić szczególną uwagę na kwestię swego bezpieczeństwa. Rosyjska agencja informacyjna Interfax, opierając się na doniesieniach nieoficjalnych informatorów Floty Bałtyckiej Marynarki Wojennej Rosji stacjonującej w Kaliningradzie, poinformowała, że w tej enklawie rosyjskiej w Unii Europejskiej zostaną ulokowane dwie baterie rakiet S-400. Miałyby one zostać użyte do ochrony przestrzeni powietrznej na pograniczu polsko-litewskim.

“W tej chwili dysponujemy zaledwie informacją nieoficjalną. Gdyby jednak fakty podane przez media rosyjskie zostały potwierdzone, domagalibyśmy się od strony rosyjskiej stosownych wyjaśnień” – powiedział w wywiadzie dla litewskiej agencji BNS dyrektor Departamentu Współpracy Euroatlantyckiej litewskiego MON Vaidotas Urbelis.

Przypomniał on, że w Deklaracji Lizbońskiej NATO i Rosja zadeklarowały współpracę w zakresie partnerstwa strategicznego oraz oświadczyły, że nie traktują siebie jako wrogów. Urbelis, indagowany przez dziennikarzy, zaznaczył, że litewski resort obrony jest zaniepokojony zwiększaniem rosyjskiego kontyngentu wojskowego w obwodzie kaliningradzkim.

“Ulokowanie przez Rosję w tej enklawie baterii przeciwrakietowych dobitnie świadczy o chęci przejęcia przez władze rosyjskie roli “obrońcy” w tym regionie. Jednak Litwa będzie się broniła sama, wspierana przez swych sojuszników. Tylko NATO może bronić NATO” – podkreślił przedstawiciel litewskiego Ministerstwa Obrony.

Obecnie rosyjskie systemy przeciwrakietowe S-400 stanowią jeden z najbardziej efektywnych środków obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej na świecie. Systemy te mogą być wyposażone w rakiety różnego typu, które są w stanie zniszczyć cele wroga w odległości nawet do 3 tysięcy kilometrów.

Wilnoteka.lt/Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jumanyga
    jumanyga :

    “Miałyby one zostać użyte do ochrony przestrzeni powietrznej na pograniczu polsko-litewskim.” Czego się Litwa boi? Nie mają przecież lotnictwa ani rakiet, więc ten system nie jest wymierzony w nich.