Przegłosowana w Dumie ustawa zmienia status prawny przemocy fizycznej członków rodziny z przestępstwa na wykroczenie administracyjne.

W Dumie za ustawą opowiedziało się 368 posłów, przy jednym głosował przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.Nowe prawo stanowi, że przypadki przemocy fizycznej w rodzinie, które do tej pory były przestępstwem ściganym z urzędu, będą kwalifikowane jako wykroczenie, za które grozi kara grzywny, prace społeczne lub krótki pobyt w więzieniu. Jednak jeżeli w danym roku dojdzie do kolejnej napaści fizycznej, będzie ona traktowana jak przestępstwo.

Projekt ustawy napisała Jelena Mizulina, konserwatywna polityk, która wcześniej była autorką ustawy zabraniającej rozpowszechniania „gejowskiej propagandy”. Mizulina tłumaczyła, że jest zrównanie przemocy domowej z przypadkami czynnej napaści wobec osób trzecich. W 2016 Rosja dekryminalizowała czynną napaść, które nie spowodowała uszkodzeń ciała.

Podczas dyskusji nad projektem w Dumie jego autorka stwierdziła: W rosyjskiej kulturze rodzicie budują swój autorytet w oczach dziecka z pozycji siły. Prawo powinno stać na straży tej tradycji. Jeśli dacie klapsa swojemu szalejącemu maluchowi może się skończyć na dwóch latach więzienia. Natomiast jeśli sąsiad pobije wasze dziecko, sprawa zakończy się postępowaniem administracyjnym.

kresy.pl / onet.pl / znak.com / amic.ru

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz