Rosja oburzona słowami szefa polskiego MSZ

Rosja jest oburzona słowami szefa polskiego MSZ dotyczącymi wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz. Grzegorz Schetyna w Polskim Radiu zasugerował, że to Ukraińcy otwierali bramy obozu i wyzwolili więźniów.

Rosjanie radykalnie zareagowali na tę wypowiedź. Jeden z tygodników cytuje wpisy z portalu Vkontakte. Można tam przeczytać między innymi, że: „Polskę trzeba jeszcze raz oswobodzić”, „Za chwilę może napiszą, że to Rosja zbudowała obóz”, „To propaganda Jaceniuka”. Inne komentarze zawierają niewybredne słownictwo. Oficjalny komunikat wydał też rosyjski MSZ.

Wypowiedź Schetyny padła w kontekście braku zaproszenia dla rosyjskiego prezydenta na uroczystości wyzwolenia obozu – 27 stycznia w Oświęcimiu.

Rosyjski MSZ w komunikacie napisał: „Uważamy, że należy powstrzymać się od drwin z historii i w antyrosyjskiej histerii nie posuwać się do braku szacunku wobec tych, którzy nie żałowali swojego życia dla wyzwolenia Europy”.

RIRM

Czytaj kolejny artykuł
6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. sms
  sms :

  Poza dyskusją jest, iż p. Grzegorz Schetyna jest najmniej odpowiednią osobą na stanowisko ministra MSZ ale dla myślących Polaków mam cytat z Grzegorza Brauna z dyskusji o filmie „Transformacja od Lenina do Putina” :
  „…. w 2009r. na Westerplatte butne przemówienie W.Putina, które ukazało Rosję i Niemcy jako dwóch najbardziej pokrzywdzonych w dziejach XX w., a wcześniej wersja stalinowska w toku spotkania Perez – Miedwiediew nad Morzem Czarnym latem 2009r. właśnie zbliżała się rocznica wybuchu II wojny światowej, z tego spotkania był komunikat prasowy, że zgodziły się obie strony – Rosja i Izrael, iż nie do przyjęcia są jakiekolwiek próby rewizji historii, ze szczególnym uwzględnieniem kwestionowania zagłady Żydów w trakcie II wojny światowej, a z drugiej strony równorzędne – symultaniczne, kwestionowanie wyzwolicielskiej roli armii czerwonej. Bardzo doniosły akt – państwo położone w Palestynie, podżyrowało stalinowską wersję II wojny światowej !!!. Rezultaty wymierne dosyć szybko się pojawiły w 2011 r. w Izraelu odsłonięto bardzo pokaźny pomnik wdzięczności armii czerwonej. Proszę państwa, dzieje w których armia czerwona odgrywa rolę wyzwolicielską i kwestionowanie tej roli armii czerwonej, jest stawiane na równi z negowaniem holokaustu, kłamstwem oświęcimskim tzw. to w takiej wersji historii nie ma miejsca na żadną niepodległą Polskę – to jest narracja po naszym trupie.
  Skoro zachód podżyrował tą narrację, skoro w Oświęcimiu występują Rosjanie jako wyzwoliciele, li tylko nie ma tam kącika jak to z „utylizowali” (wykorzystali) infrastrukturę oświęcimską, jak zrobili tam swoim zwyczajem łagry …”
  PS. Polecam twórczość p. Grzegorza Brauna, ze szczególnym uwzględnieniem „Transformacji..”
  niestety do wielu na tym forum ona nie „trafi”