Po uzgodnieniu przebiegu gazociągu po dnie Morza Czarnego z Turcją dla Moskwy przyszedł czas szukania dla niego drogi do Unii Europejskiej.

Po tym gdy Unia Europejska zablokowała w 2014 r. projekt Południowego Potoku, czyli gazociągu przebiegającego po dnie Morza Czarnego z Rosji do Bułgarii, Moskwa zaczęła poszukiwać alternatywnego korytarza doprowadzenia swojego surowca do południowej Europy. Szybko pojawiła się koncepcja wyprowadzenia go na terytorium Turcji i dopiero z niego na terytorium któregoś z państw Unii Europejskiej. Idea zamarła w czasie ochłodzenia stosunków między Turcją a Rosją, po zestrzeleniu rosyjskiego bombowca nad granicą turecko-syryjską przez tureckiego F-16, w listopadzie 2015 roku. Trzeba było rozmrożenia relacji w czerwcu 2016 roku by projekt wrócił do realizacji. Jeszcze w październiku 2016 roku podpisana została między Turkami a Rosjanami umowa o jego realizacji a na początku maja ruszyła budowa pierwszej nitki gazociągu.

Podmorska część gazociągu będzie miała długość około 1000 kilometrów, lądowa – około 200. Budowa obu nitek ma zostać zakończona w 2019 roku. Jej przepustowość ma osiągnąć 15,75 miliardów metrów sześciennych.

Oczywiście idea dwóch nitek rurociągu opuszczających Morze Czarne w europejskiej części Turcji zakłada dostarczanie surowca dla całej południowej Europy. Pozostaje kwestia kto będzie pierwszym partnerem Rosji w ramach Unii Europejskie – Grecja czy Bułgaria, oba kraje posiadają granicę lądową z Turcją. “Teraz, w ramach negocjacji, jakie są prowadzone z szeregiem europejskich krajów, określamy, gdzie lepiej ustanowić punkt wejścia do Europy. Negocjacje są prowadzone z całym szeregiem krajów europejskich, to i Grecja i Bułgaria” – powiedział dziś dziennikarzom premier Rosji Dmitrij Miedwiediew. Przy czym twierdził, że najważniejsze znaczenie dla określenia przebiegu Tureckiego Potoku będą miały względy finansowe. “To nie jest projekt polityczny, to ściśle ekonomiczny projekt” – zapewniał Miedwiediew. Stwierdził też, że Rosją nie zamiesza “nikomu się narzucać” ze swoim projektem.

ria.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply