W piątkowym wywiadzie dla niemieckiego tygodnika Der Spiegel, dziennikarka New Yorkera sugerowała, że Rosja może przeprowadzić uderzenie na jedno z polskich lotnisk. “W rosyjskiej telewizji stale mówi się o tym, że polskie lotniska wojskowe wykorzystywane są do transportu towarów na Ukrainę”.

Der Spiegel opublikował w piątek wywiad z dziennikarką New Yorkera Mashą Gessen, sugeruje ona, że Rosja może przeprowadzić uderzenie na jedno z polskich lotnisk.

“W rosyjskiej telewizji stale mówi się o tym, że polskie lotniska wojskowe wykorzystywane są do transportu towarów na Ukrainę. Wyciągam z tego wniosek, że Kreml planuje uderzenie przeciwko jednemu z tych lotnisk” – przekonuje. Jej zdaniem wojna może rozprzestrzenić się na Polskę.

Zobacz też: Duda pod adresem Rosji: nie strasz, nie strasz. Mamy gdzie grzebać napastników

“Kluczowe pytanie brzmi: gdzie i w jaki sposób Rosja będzie kontynuowała wojnę przeciwko USA, a nie czy Rosja będzie okupowała całą Ukrainę. Uważam, że wojna będzie kontynuowana na terytorium Ukrainy Zachodniej, a być może także w Polsce” – mówiła.

Jej zdaniem zasadne jest pytanie czy NATO uzna taki atak za naruszenie terytorialnej integralności Polski.

“Rosja może na użytek zagranicy przedstawić taki atak jako uderzenie w ukraiński cel wojskowy, a na użytek wewnętrzny jako atak przeciwko NATO i dowód na to, że Sojusz jest oszustwem” – przekonuje dziennikarka. Zastanawia się również czy NATO uzna taki atak za naruszenie integralności terytorialnej.

Masha Gessen to amerykańsko-rosyjska dziennikarka, od 2017 roku pracuje w redakcji tygodnika “The New Yorker”. Dziennikarka od 2014 roku mieszka w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz też: Miedwiediew atakuje Polskę: “rusofoby”, “wspólnota politycznych imbecyli”

Jak informowaliśmy, doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Mychajło Podolak, skomentował wypowiedź deputowanego rosyjskiej Partii Komunistycznej. Jego zdaniem, Rosja najwyraźniej zamierza przeprowadzić pełnoskalowy atak m.in. na Polskę.

„Federacja Rosyjska, najwyraźniej, zaatakuje pełnoskalowo Polskę, kraje bałtyckie i Kazachstan w ramach globalnej wojskowej operacji specjalnej na rzecz… demilitaryzacji i denazyfikacji” – napisał Podolak. Dodał, że tak twierdzi rosyjski deputowany, Siergiej Sawostjanow.

„To dopiero początek. Rosjanie otwarcie obiecują, że poleje się bardzo dużo europejskiej krwi” – dodał.

Kresy.pl/Der Spiegel

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Pol_AK
    Pol_AK :

    Bajki… Jedno co pokazał Putin na ukrainie to to że jego wojsko jest do d… ich jedyną sprawdzoną taktyką to zalew frontu własną krwią aby przeciwnicy się potopili.

    Przewagi w ludności już Rosja nie ma takiej dużej. Prowadząc rosyjską wersję “nowoczesnej wojny” pokazuje tylko że nie są gotowi na wojnę z ukrainą (wygrają pewnie z bólami…) a co dopiero z Polską.

    Więc nawet jak Putin sobie kreślił już nowe granice na Odrze to nawet jemu musiało to już przejść bokiem ;P