Porozumienie dotyczące dostawy dronów i zestawów przeciwlotniczych S-300 zostało osiągnięte podczas wizyty prezydenta Sadyra Żaparowa w Rosji w dniach 24-25 lutego – poinformowała w piątek rzeczniczka prezydenta Kirgistanu Galina Baiterek.

Istotne były porozumienia o dalszej współpracy wojskowo-obronnej. W szczególności umowy o dostawach zestawów rakietowych S-300 i dronów uderzeniowych, które będą ważnym wkładem Rosji w bezpieczeństwo zarówno Republiki Kirgiskiej, jak i granic zewnętrznych EAEU i OUBZ – oświadczyła Baiterek cytowana przez agencję „Tass”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Agencja „Tass” przypomina, że osiem lat temu Rosja i Kirgistan podpisały międzyrządowe porozumienie o współpracy wojskowej i technicznej, na mocy którego Federacja Rosyjska wysyła do Republiki Kirgijskiej nowoczesną broń o wartości 1 miliarda dolarów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Oba państwa są członkami Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. W Kirgistanie znajduje się rosyjska baza wojskowa „Kant”, w której stacjonują m.in. rosyjskie Siły Powietrzne.

S-300 to rakietowy system przeciwlotniczy produkcji radzieckiej i rosyjskiej klasy ziemia-powietrze oraz woda-powietrze.

Przypomnijmy, że z pierwszą zagraniczną wizytą nowy prezydent Kirgistanu Sadyr Żaparow udał się do Moskwy, gdzie spotkał się z Władimirem Putinem.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Syryjskie wojsko krytykuje rosyjskie wyrzutnie S-300. W tle izraelskie naloty

Żaparow udał się do Rosji na czele dużej delegacji. Towarzyszyli mu: minister spraw zagranicznych Rusłan Kazakbajew, szef administracji prezydenta Sjunbek Kasmambetow, pierwszy wicepremier Artiom Nowikow, minister gospodarki i finansów Ułukbek Karmyszakow, minister obrony Taałajbek Omuralijew, minister do spraw sytuacji nadzwyczajnych Boobek Ażykiejew, minister rozwoju wsi, regionów i gospodarki wodnej Askarbek Dżanybekow, minister transportu, architektury, budownictwa i komunikacji Gulimira Abdralijewa, minister energetyki i przemysłu Kubanyczbek Turdubajew, dyrektor Państwowej Agencji Rozwoju i Ochrony Inwestycji Ałmambet Szykmamatow, przewodniczący Państwowej Służby Podatkowej Kabył Abdalijew i pełniący obowiązki mera stołecznego Biszkeku Baktybek Kudajbergenow.

Zobacz także: Pierwszy pułkowy zestaw systemów S-350 dla rosyjskich żołnierzy już w tym roku

tass.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz