Rosja: Aleksiej Nawalny skazany na 5 lat więzienia

Aleksiej Nawalny, znany rosyjski opozycjonista został skazany przez sąd na karę 5 lat pozbawienia wolności. Uznano go za winnego defraudacji na szkodę skarbu państwa. Wyrok jest nieprawomocny, a Nawalny zapowiada apelację i walkę o możliwość wzięcia udziału w wyborach prezydenckich.

Sąd w Kirowie uznał w środę znanego rosyjskiego blogera i działacza opozycyjnego Aleksieja Nawalnego za winnego defraudacji na szkodę skarbu państwa. Skazano go na 5 lat pozbawienia wolności, jednak sam Nawalny zapowiedział już, że mimo to zamierza wystartować w najbliższych wyborach prezydenckich. Odbędą się one w 2018 roku.

Rosyjski opozycjonista był oskarżony o defraudację środków finansowych ze spółki Kirowles, co zdaniem śledczych i sądu miało spowodować szkody na rzecz skarbu państwa w wysokości blisko 16 milionów rubli. Według sądu, Nawalny miał w nielegalny sposób przejąć środki finansowe.

Rosyjski sąd nie wziął pod uwagę stanowiska Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Nawalnego, do czego wzywał wcześniej prokurator. Wyrok jest nieprawomocny, a sam skazany zapowiedział apelację. W razie jej odrzucenia, będzie miał oficjalnie zablokowaną możliwość kandydowania w wyborach. Nawalny zapowiada jednak, że się nie podda i wszelkimi legalnymi metodami będzie starał się o możliwość wzięcia w nich udziału.

Przeczytaj: Nawalny chce zostać prezydentem

W 2013 roku Nawalny został skazany za tę sprawę na pięć lat kolonii karnej, ale proces został powtórzony. W październiku sąd drugiej instancji podtrzymał wyrok, ale zawiesił wykonanie kary na okres pięciu lat. On sam twierdzi, że ta i inne sprawy przeciwko niemu i jego bratu Olegowi mają podtekst polityczny. W 2016 roku skazano go za kradzież 30 mln rubli z dwóch firm, a jego brat trafił do więzienia na 3,5 roku. Wówczas Aleksiej Nawalny dostał wyrok w zawieszeniu, jednak teraz prokurator domagał się kary pięciu lat pozbawienia wolności w zawieszeniu. Opozycjonista ma również zostać ukarany grzywną w wysokości 500 tysięcy rubli.

Przeczytaj: Bracia Aleksiej i Oleg Nawalny skazani

Nawalny to znany krytyk rosyjskiego prezydenta Władimira Putina i jego partii Jedna Rosja, a także zwolennik zdecydowanej walki z korupcją i nadużyciami władzy, a także ograniczenia imigracji z Kaukazu. Po zajęciu Krymu przez Rosję stwierdził, że jako prezydent nie oddałby półwyspu Ukrainie.

Bbc.com / wprost.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply