Rosja: 20 rocznica wycofania wojsk z Afganistanu

Rosyjskie media przypominają o 20 rocznicy wyprowadzenia wojsk radzieckich z Afganistanu. Ówczesny dowódca radzieckiego kontyngentu uważa, że interwencja była błędem kierownictwa Związku Radzieckiego.

Generał Borys Gromow, który nadzorował akcję wyprowadzenia wojsk, w wywiadzie dla gazety „Komsomolskaja Prawda” zapewnia, że radzieccy żołnierze nie byli w Afganistanie okupantami lecz przyszli „z dobrą misją – w celu pomocy internacjonalnej”. Gromow – będący obecnie gubernatorem obwodu moskiewskiego – twierdzi, że w trakcie wycofywania wojsk najtrudniej było przekonać afgańskich mudżahedinów, aby nie strzelali w plecy wyjeżdżającym żołnierzom.
Skutki wojny w Afganistanie Rosja odczuwa do dziś. Gazeta „Komsomolskaja Prawda” opublikowała pierwszą połowę listy 270 żołnierzy, którzy przepadli bez wieści.
Tymczasem dziennik „Kommiersant” poinformował, że Moskwa i Waszyngton porozumiały się w sprawie niewojskowego tranzytu zaopatrzenia dla sił międzynarodowych w Afganistanie. „Źródła w kwaterze NATO w Brukseli nazywają to przełomem w stosunkach między Rosją i Zachodem” – pisze „Kommiersant”.

IAR/mb
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz