W złożonej interpelacji poselskiej Robert Winnicki pyta rząd PiS-u, na jakich warunkach Ukrainie udzielono „pożyczki” wysokości 4 miliardów złotych. Prezes Ruchu Narodowego zapytał również o obecność flag Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów w bezpośrednim otoczeniu prezydenta Dudy.

Interpelacja nr 238 „w sprawie warunków udzielenia kredytu Ukrainie w wysokości 4 miliardów złotych oraz wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w dniach 14-15 grudnia 2015 r. w Kijowie”została skierowana do ministra spraw zagranicznych oraz ministra finansów. „Ukraińskie media, a w ślad za nimi media polskie, informują o otworzeniu linii kredytowej przez władze Rzeczypospolitej dla Ukrainy, co jest jednym z efektów wizyty prezydenta Dudy w Kijowie. Łącznie Polska udzieli Ukrainie pożyczki w wysokości 4 miliardów złotych” – czytamy na stronach sejmowych.W związku z tym Winnicki skierował do ministrów następujące pytania:

1) Jakie warunki postawiono rządowi Ukrainy w ramach udzielenia pożyczki?

2) Czy rząd sprawdził uprzednio zdolności Ukrainy do spłaty kredytu – szczególnie w kontekście odmowy spłaty długu przez Ukrainę wobec Federacji Rosyjskiej o wysokości ponad 3,582 mld dolarów?

3) Jakie gwarancje uzyskał rząd Rzeczypospolitej ze strony ukraińskiej, iż kredyt zostanie spłacony?

4) Jakie będzie źródło sfinansowania kredytu?

5) Czy udzielenie kredytu uzależniono od położenia polskiej mniejszości narodowej, w tym wspólnoty rzymskich katolików na Ukrainie? Czy uwarunkowano pożyczkę konkretnymi posunięciami strony ukraińskiej w kierunku potępienia zbrodni ukraińskich nacjonalistów i upamiętnienia ich ofiar?

6) Czy Ukraina zobowiązała się do spożytkowania kredytu poprzez zawieranie umów z podmiotami z polskim kapitałem?

Ostatnie pytania dotyczyły obecności czerwono-czarnej flagi Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów w najbliższym otoczeniu prezydenta Dudy podczas wizyty w Kijowie:

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ukraińcy przywitali polskiego prezydenta w Kijowie flagami OUN-UPA [+VIDEO / +FOTO]

7) Kto personalnie odpowiada za dopuszczenie do sytuacji, podczas której prezydent Andrzej Duda składał hołd ofiarom zamieszek na Majdanie w towarzystwie czerwono-czarnej flagi Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (dalej: OUN) i czy resort spraw zagranicznych będzie się zwracał o wyciągnięcie z tego faktu konsekwencji służbowych do Kancelarii Prezydenta?

8) Czy stronie ukraińskiej zgłaszano, iż polska strona uważa za gest wysoce nieprzyjazny obecność flag OUN w bezpośrednim otoczeniu polskiej delegacji z Prezydentem RP na czele?

Interpelacja wpłynęła 21 grudnia. Ministerstwa mają 21 dni na udzielenie odpowiedzi.

sejm.gov.pl / Kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

17 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • krok :

   O to chodzi, że nikt nie wie dokładnie co to było. Najpierw mówiono o zwykłej pożyczce jak to zrobił wcześniej Komorowski, później o pożyczce swapowej, która daje nam nieco większe gwarancje w przypadku niewypłacalności ukropów, raz o 3 miliardach złotych, teraz o 4 miliardach złotych. Dziwna pożyczka, bo w złotówkach, która raczej umacniać się nie będzie, wręcz przeciwnie, na samym kursie ukropy zyskają, o ile oddadzą, bo o terminach w umowie ponoć nie wiele mowa. Zaczynam obawiać się, że PIS bawi się naszymi pieniędzmi, bo naciska USA. Cóż za kilka lat wybory, jak będą pomagać banderowcom za nasze pieniądze, więcej nie dostaną mojego głosu.

    • krok :

     Będzie druga Grecja, czyli skarbonka bez dna. Będą nas dalej straszyć ruskami, Putinem, po to by przyklepywać kolejne „pożyczki” dla ukrainy. Pożyczka im się przyda, byłem ostatnio we Lwowie, oprócz marszrutek i paru żyguli, po ulicach jeżdżą fury lepsze niż w Warszawie. Policja też ma nowe auta i mundurki, ale w łapę jak brali tak biorą i to już od samej granicy.

 1. mp :

  putina wykreowały CHABAD LUBAWICZE psia ich chazarska mać.A majdan żydoSYJONISTYCZNE us-raelskie osobniki.To wojna miedzy żydostwem bardziej podrabianym i mniejchazarskim.Polska w srodku.Sztuka polska aby podrabiane zydy się pozagryzały,ale my jak zawsze musimy komuś dupę lizać jakaś jaczejka to w PO to w PIS.Teraz lizemy dupę naszym najbardziej śmiertelnym wrogom UKRAIŃCOM.dajemy 4 mld.yebau too phies

 2. patriota :

  Kolejna wspaniała inicjatywa Winnickiego !!! Chylę przed nim czoła, gdyż jako jedyny nie pozwala zdrajcom spać spokojnie, stale przypomina, iż decyzje, które podejmują hańbią naród i działają na niekorzyść państwa polskiego. Oby Winnicki nie stał się częścią „towarzystw salonowych” i nie porzucił drogi dbania jedynie o polski interes narodowy.

 3. leszek1 :

  Szkoda, ze nie opublikowano calej umowy o lini kredytowej pomiedzy bankami Ukrainy i Polski. Oraz wyjasnienia co to jest pozyczka, a na czym polega swap linii kredytowej. Uniknelo by sie w ten sposob wielu glopich pytan i komentarzy, Sam jestem ciekawy oprocentowania i warunkow zabezpieczenia od strony Ukrainy. Slyszalem tylko o niebywalej roznicy oprocentowania, chyba w stosunku 1 do 12 na nasza korzysc, ale chcialbym znalezc oficjalne dane. Wiem tylko, ze banki wlasnie zyja – i to bardzo dobrze, z udzielanych pozyczek, wiec chcialbym sie dowiedziec ile Polski bank zyska na tym swapie.

  • czas_przebudzenia :

   Krótko pisząc, Polacy zostali wciągnięci bez pytania nawet i bez udawania d***kratycznych „konsultacji społecznych”. Zostaliśmy wciągnięciu w stablizowanie kursu hrywny (waluty nadmiernie drukowanej i trudnej w utrzymaniu ze względu na pogarszającą się sytuację gospodarczą Ukrainy). Gdyby to była jeszcze kwota ok. setki mln to powiedziaonoby, że już takie kwoty poszły za Kopaczowej i Komora. Ale kwota jest dużo wyższa. Znakiem do zadumy jest całkowite milczenie wokół tej sprawy. „Wielcy przeciwnicy” pisowców zamilczeli to zgodnym „chórem milczenia”. Nie zająknął się ani jeden platfus, ani jeden szczwany lis. A oprocentowaniem lokaty w hrywnach (ten swap to takie niby dwie lokaty po dwóch stronach – w złotych i w hrywnach) to już się w krótkich zdaniach „podniecał” jeden wysoki urzędnik polski, dodając asekurancko, że gdzie wyższy zysk, tam wyższe ryzyko (czyli hasełka z poradnika dla początkującego inwestora z serii: „masz tysiąc złotych i jak je ulokować”). W razie czego to nikt za nic nie będzie odpowiadał, bo już przecież powiedziano, że … ryzyko i … ten tego. Biorąc pod uwagę, że nawet ci niezbyt lotni politykierzy zaczynają widzieć zbliżające się mary wojenne, to większość maluczkich politykierów i tak postrzega swój kraj niczym kierownik GS-u z mankiem czekający na jakiś większy rabunek w sklepie.