W złożonej interpelacji poselskiej Robert Winnicki pyta rząd PiS-u, na jakich warunkach Ukrainie udzielono “pożyczki” wysokości 4 miliardów złotych. Prezes Ruchu Narodowego zapytał również o obecność flag Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów w bezpośrednim otoczeniu prezydenta Dudy.

Interpelacja nr 238 “w sprawie warunków udzielenia kredytu Ukrainie w wysokości 4 miliardów złotych oraz wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w dniach 14-15 grudnia 2015 r. w Kijowie”została skierowana do ministra spraw zagranicznych oraz ministra finansów. “Ukraińskie media, a w ślad za nimi media polskie, informują o otworzeniu linii kredytowej przez władze Rzeczypospolitej dla Ukrainy, co jest jednym z efektów wizyty prezydenta Dudy w Kijowie. Łącznie Polska udzieli Ukrainie pożyczki w wysokości 4 miliardów złotych” – czytamy na stronach sejmowych.

W związku z tym Winnicki skierował do ministrów następujące pytania:

1) Jakie warunki postawiono rządowi Ukrainy w ramach udzielenia pożyczki?

2) Czy rząd sprawdził uprzednio zdolności Ukrainy do spłaty kredytu – szczególnie w kontekście odmowy spłaty długu przez Ukrainę wobec Federacji Rosyjskiej o wysokości ponad 3,582 mld dolarów?

3) Jakie gwarancje uzyskał rząd Rzeczypospolitej ze strony ukraińskiej, iż kredyt zostanie spłacony?

4) Jakie będzie źródło sfinansowania kredytu?

5) Czy udzielenie kredytu uzależniono od położenia polskiej mniejszości narodowej, w tym wspólnoty rzymskich katolików na Ukrainie? Czy uwarunkowano pożyczkę konkretnymi posunięciami strony ukraińskiej w kierunku potępienia zbrodni ukraińskich nacjonalistów i upamiętnienia ich ofiar?

6) Czy Ukraina zobowiązała się do spożytkowania kredytu poprzez zawieranie umów z podmiotami z polskim kapitałem?

Ostatnie pytania dotyczyły obecności czerwono-czarnej flagi Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów w najbliższym otoczeniu prezydenta Dudy podczas wizyty w Kijowie:

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ukraińcy przywitali polskiego prezydenta w Kijowie flagami OUN-UPA [+VIDEO / +FOTO]

7) Kto personalnie odpowiada za dopuszczenie do sytuacji, podczas której prezydent Andrzej Duda składał hołd ofiarom zamieszek na Majdanie w towarzystwie czerwono-czarnej flagi Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (dalej: OUN) i czy resort spraw zagranicznych będzie się zwracał o wyciągnięcie z tego faktu konsekwencji służbowych do Kancelarii Prezydenta?

8) Czy stronie ukraińskiej zgłaszano, iż polska strona uważa za gest wysoce nieprzyjazny obecność flag OUN w bezpośrednim otoczeniu polskiej delegacji z Prezydentem RP na czele?

Interpelacja wpłynęła 21 grudnia. Ministerstwa mają 21 dni na udzielenie odpowiedzi.

sejm.gov.pl / Kresy.pl

15 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  • krok
   krok :

   O to chodzi, że nikt nie wie dokładnie co to było. Najpierw mówiono o zwykłej pożyczce jak to zrobił wcześniej Komorowski, później o pożyczce swapowej, która daje nam nieco większe gwarancje w przypadku niewypłacalności ukropów, raz o 3 miliardach złotych, teraz o 4 miliardach złotych. Dziwna pożyczka, bo w złotówkach, która raczej umacniać się nie będzie, wręcz przeciwnie, na samym kursie ukropy zyskają, o ile oddadzą, bo o terminach w umowie ponoć nie wiele mowa. Zaczynam obawiać się, że PIS bawi się naszymi pieniędzmi, bo naciska USA. Cóż za kilka lat wybory, jak będą pomagać banderowcom za nasze pieniądze, więcej nie dostaną mojego głosu.

   • tagore
    tagore :

    Umowa ma obowiązywać cztery lata, i wątpię aby została poważnie wykorzystana.Oligarchowie będą
    blokować małym i średnim firmą ukraińskim dostęp by zablokować potencjalną konkurencję
    ,a sami nie będą korzystać bo transakcje łatwo było by opodatkować.

    tagore

    • krok
     krok :

     Będzie druga Grecja, czyli skarbonka bez dna. Będą nas dalej straszyć ruskami, Putinem, po to by przyklepywać kolejne “pożyczki” dla ukrainy. Pożyczka im się przyda, byłem ostatnio we Lwowie, oprócz marszrutek i paru żyguli, po ulicach jeżdżą fury lepsze niż w Warszawie. Policja też ma nowe auta i mundurki, ale w łapę jak brali tak biorą i to już od samej granicy.

 1. jaro7
  jaro7 :

  Dobrze że chociaż RN w 4 litery banderowcom nie wchodzi jak robiło to PO i robi PiS. Niech jeszcze szefową związku polsko -upaińskiego zrobią Gosiewską(przyjaciółkę bandytów z Ajdaru) i ‘miłość’ będzie “kwitła”

  • jaremaw
   jaremaw :

   Powiedz to rodzicom dzieci którzy nie mają na ich leczenie bo brakuje pieniędzy.I nie mów mi że to też bliźni bo w pierwszej kolejności moje podatki mają iść na potrzeby rodaków.Rodaków mam na myśli Polaków , a kim są twoi rodacy?Po takich tekstach jak: Putler czy psychopata mam wątpliwości czy jesteś Polakiem.

 2. mp
  mp :

  putina wykreowały CHABAD LUBAWICZE psia ich chazarska mać.A majdan żydoSYJONISTYCZNE us-raelskie osobniki.To wojna miedzy żydostwem bardziej podrabianym i mniejchazarskim.Polska w srodku.Sztuka polska aby podrabiane zydy się pozagryzały,ale my jak zawsze musimy komuś dupę lizać jakaś jaczejka to w PO to w PIS.Teraz lizemy dupę naszym najbardziej śmiertelnym wrogom UKRAIŃCOM.dajemy 4 mld.yebau too phies

 3. patriota
  patriota :

  Kolejna wspaniała inicjatywa Winnickiego !!! Chylę przed nim czoła, gdyż jako jedyny nie pozwala zdrajcom spać spokojnie, stale przypomina, iż decyzje, które podejmują hańbią naród i działają na niekorzyść państwa polskiego. Oby Winnicki nie stał się częścią “towarzystw salonowych” i nie porzucił drogi dbania jedynie o polski interes narodowy.

 4. leszek1
  leszek1 :

  Szkoda, ze nie opublikowano calej umowy o lini kredytowej pomiedzy bankami Ukrainy i Polski. Oraz wyjasnienia co to jest pozyczka, a na czym polega swap linii kredytowej. Uniknelo by sie w ten sposob wielu glopich pytan i komentarzy, Sam jestem ciekawy oprocentowania i warunkow zabezpieczenia od strony Ukrainy. Slyszalem tylko o niebywalej roznicy oprocentowania, chyba w stosunku 1 do 12 na nasza korzysc, ale chcialbym znalezc oficjalne dane. Wiem tylko, ze banki wlasnie zyja – i to bardzo dobrze, z udzielanych pozyczek, wiec chcialbym sie dowiedziec ile Polski bank zyska na tym swapie.

  • czas_przebudzenia
   czas_przebudzenia :

   Krótko pisząc, Polacy zostali wciągnięci bez pytania nawet i bez udawania d***kratycznych “konsultacji społecznych”. Zostaliśmy wciągnięciu w stablizowanie kursu hrywny (waluty nadmiernie drukowanej i trudnej w utrzymaniu ze względu na pogarszającą się sytuację gospodarczą Ukrainy). Gdyby to była jeszcze kwota ok. setki mln to powiedziaonoby, że już takie kwoty poszły za Kopaczowej i Komora. Ale kwota jest dużo wyższa. Znakiem do zadumy jest całkowite milczenie wokół tej sprawy. “Wielcy przeciwnicy” pisowców zamilczeli to zgodnym “chórem milczenia”. Nie zająknął się ani jeden platfus, ani jeden szczwany lis. A oprocentowaniem lokaty w hrywnach (ten swap to takie niby dwie lokaty po dwóch stronach – w złotych i w hrywnach) to już się w krótkich zdaniach “podniecał” jeden wysoki urzędnik polski, dodając asekurancko, że gdzie wyższy zysk, tam wyższe ryzyko (czyli hasełka z poradnika dla początkującego inwestora z serii: “masz tysiąc złotych i jak je ulokować”). W razie czego to nikt za nic nie będzie odpowiadał, bo już przecież powiedziano, że … ryzyko i … ten tego. Biorąc pod uwagę, że nawet ci niezbyt lotni politykierzy zaczynają widzieć zbliżające się mary wojenne, to większość maluczkich politykierów i tak postrzega swój kraj niczym kierownik GS-u z mankiem czekający na jakiś większy rabunek w sklepie.