RMF: Mandaty mają wzrosnąć – maksymalny nawet do 1500 zł

Jedną z pierwszych spraw, którą zajmie się nowy rząd, będzie podniesienie wysokości mandatów drogowych – podało radio RMF FM.

Według ustaleń reportera radia RMF FM Mariusza Piekarskiego, nowy rząd zajmie się na początku m.in. wysokością mandatów w Polsce.

Obecnie najwyższy mandat ma taką samą wysokość, jak 16 lat temu i wynosi 500 złotych. Teraz, jak podaje RMF, mandaty mają być nawet trzykrotnie wyższe. Maksymalny mandat za przekroczenie prędkości może zatem wzrosną do 1500 złotych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak poinformowano, takie propozycje mają pochodzić Ministerstwa Infrastruktury. Urzędnicy resortu zwrócili uwagę, że maksymalny mandat w wysokości 500 złotych to jedna z najniższych kar w Europie, która nie robi wrażenia na kierowcach. Zaznaczono, że od 16 lat nominalna wysokość mandatu nie uległa zmianie. Jednak wówczas była to 1/4 średniej krajowej, podczas gdy obecnie to tylko 1/10.

Stacja zaznacza przy tym, że zarówno w MSWiA, jak i w resorcie infrastruktury urzędnicy zapewniają, że na razie nie trwają prace nad nowym taryfikatorem mandatów.

Nie będzie jednak zgody na to, aby gminy mogły znowu uzyskać prawo do stawiania fotoradarów. Jak argumentował minister Andrzej Adamczyk, „fotoradary nie służą do tego, aby wyrywać pieniądze z portfeli i kieszeni kierowców”, ale „do tego, żeby uspokoić ruch”. Jego zdaniem, jeśli samorządowcom chodzi o uspokojenie ruchu, to można opracować mechanizm współdzielenie kosztów montażu fotoradarów w konkretnych miejscach.

Czytaj także: „Rzeczpospolita”: Ukrainiec mandatu się nie boi

Rmf24.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz