Fragmenty balonu niewiadomego pochodzenia odkryto w północno-wschodniej Polsce w pobliżu dużej jednostki wojskowej – poinformowało w sobotę RMF FM.

Fragmenty obiektu powietrznego znaleziono wczesnym rankiem na polu kukurydzy w pobliżu wsi Kaliszki w województwie warmińsko-mazurskim. W odległości kilkunastu kilometrów znajduje się duża jednostka wojskowa i poligon – informuje RMF FM.

Według rozgłośni radiowej może to być balon zwiadowczy nadlatujący ze wschodu. Według innej wersji jest to sonda pogodowa. Na miejsce przyjechała policja i wojsko. Żołnierze zabrali szczątki do dalszych badań.

“Dziś około godziny siódmej policjanci z Pisza zostali poinformowani, że na drodze przy polu znaleziono przedmiot przypomiający balon. Patrol zabezpieczył fragmenty i przekazano je wojsku” – poinformował w rozmowie z Interią Rafał Jackowski z KWP w Olsztynie.

“Obiekt został znaleziony dzisiaj w godzinach porannych przez osobę cywilną, która poinformowała o tym Policję. Został on zabezpieczony i przekazany odpowiednim służbom celem podjęcia czynności sprawdzających. Z pierwszych informacji wynika, że jest to najprawdopodobniej balon meteorologiczny” – dodał ppłk Goryszewski z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych

Podaje się, że pod kopułą znajdowała się styropianowa skrzynka, antenka, a na balonie można było odczytać napisy cyrylicą. Jak przekazało reporterowi RMF dowództwo operacyjne Sił Zbrojnych RP, systemy radarowe tego kraju nie wykryły naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej.

Przypomnijmy, że w połowie maja RMF FM informowało, że pod Szczecinkiem na prywatnej posesji znaleziono fragmenty obiektu przypominającego balon, który przyleciał do Polski z kierunku Białorusi. Rzecznik WOT mjr Witold Sura zaprzeczył, że obiekt został znaleziony. O “obiekcie” jaki pojawił się w przestrzeni powietrznej Polski poinformowało MON. Z komunikatu wynika, że obiekt przyleciał znad Białorusi, ale zniknął z polskich radarów w okolicach Rypina w województwie kujawsko-pomorskim. “Trwają poszukiwania obiektu powietrznego przypominającego balon. W przypadku jego znalezienia nie podnoś, powiadom najbliższy posterunek Policji” – można przeczytać w ostrzeżeniu alarmowym wysłanym przez RCB. Resort obrony wysłał do akcji poszukiwawczej śmigłowiec, dron oraz grupy naziemne z Wojsk Obrony Terytorialnej.

Kresy.pl/RMF FM

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply