W kolejnym amerykańskim pakiecie pomocy wojskowej, który ma zostać ogłoszony w przyszłym tygodniu, mają znaleźć się pociski przeciwpancerne ze zubożonym uranem – podaje Reuters.

Jak podaje Reuters, administracja prezydenta USA Joe Bidena po raz pierwszy zamierza wysłać Ukrainie, w kolejnym pakiecie pomocy wojskowej, pociski przeciwpancerne ze zubożonym uranem. Pakiet ten ma zostać ogłoszony w przyszłym tygodniu. Ma być wart od 240 mln do 375 mln dolarów, w zależności od tego, co ostatecznie się w nim znajdzie.

Agencja powołuje się na dokument, z którym mogła się zapoznać. Ponadto, sprawę potwierdziły dwa niezależne źródła.

Amunicja ze zubożonym uranem może być wystrzeliwana przez czołgi Abrams. Przypomnijmy, że według serwisu Politico, do połowy września 10 czołgów Abrams trafi na Ukrainę.

Reuters podaje, że Biały Dom nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

Agencja ocenia, że dostarczenie Ukraińcom amunicji ze zubożonym uranem przez Amerykanów najpewniej wywoła kontrowersje. Tym bardziej, że wcześniej Waszyngton podjął decyzję o dostarczeniu na Ukrainę amunicji kasetowej.

Jeszcze w marcu br. brytyjski rząd potwierdził, że wraz z kompanią czołgów Challenger 2 na Ukrainę zostaną wysłane wzbudzające kontrowersje pociski przeciwpancerne ze zubożonym uranem. Tym razem, byłaby to jednak pierwsza dostawa takiego uzbrojenia ze Stanów Zjednoczonych.

Dodajmy, że w czerwcu br. „The Wall Street Journal” pisał, że prezydent USA Joe Biden miałby udzielić zgody na dostarczenie Ukrainie amunicji przeciwpancernej ze zubożonym uranem.

Według „WSJ”, Pentagon opowiadał się za tym, aby amerykańskie czołgi Abrams, które zostaną przekazane Ukrainie, były uzbrojone w amunicję przeciwpancerną ze zubożonym uranem, używaną przez armię amerykańską. Argumentowano, że byłaby ona „bardzo skuteczna przeciwko rosyjskim czołgom”.

Rosyjskie ministerstwo obrony przekonuje, że użycie pocisków ze zubożonym uranem na Ukrainie zaszkodzi ukraińskim żołnierzom, populacji i negatywnie wpłynie na sektor rolny kraju na dziesięciolecia, a nawet stulecia.

Czytaj także: Zacharowa ostrzegła Londyn przed odpowiedzialnością za dostawy pocisków ze zubożonym uranem na Ukrainę

Brytyjski serwis declassifieduk.org zwracał wcześniej uwagę na kontrowersje, dotyczące tego rodzaju amunicji. Przypomniał, że była ona powszechnie stosowana przez wojska koalicji podczas wojny w Iraku. Jak podano, pociski te są radioaktywne, a naukowcy uważają, że ich szkodliwe efekty dla zdrowia człowieka mogą być odczuwalne jeszcze długo po zakończeniu danego konfliktu. Jednocześnie, broń ta posiada bardzo dużą siłę przebijania pancerzy.

W przypadku USA, chodzi najpewniej o pociski typu M829A, opracowane na początek tego stulecia. Każdy posiada rdzeń ze zubożonego uranu, o wymiarach 70×0,25 cm. Amunicja ta jest w stanie przebić pancerz o grubości powyżej 700 mm na dystansie 2 km. Najnowsza wersja amunicji, M829A4, obecnie już produkowana seryjnie, ma jeszcze większą przebijalność.

Reuters / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply