Rosyjskie wojsko podało w sobotę, że przy użyciu wystrzeliwanych z morza pocisków manewrujących Kalibr zniszczyło „dużą partię zachodniego uzbrojenia” w obwodzie żytomierskim – przekazała agencja prasowa Reuters.

Agencja prasowa Reuters, powołując się na komunikat ministerstwa obrony Rosji, poinformowała, że Rosjanie przy użyciu wystrzeliwanych z morza pocisków manewrujących Kalibr zniszczyło dużą partię zachodniego uzbrojenia w obwodzie żytomierskim.

Zobacz też: Stany Zjednoczone ogłosiły kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5959 PLN    (27.08%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Reuters nie mógł zweryfikować raportu, który podał również, że rosyjskie siły uderzyły w magazyny paliwa w pobliżu Odessy na wybrzeżu Morza Czarnego i zestrzeliły dwa ukraińskie samoloty Su-25 i 14 dronów.

Zobacz też: Niemieckie władze podały datę dostarczenia Ukrainie Gepardów

W czwartek w USA uchwalono pakiet pomocy o wartości 40 miliardów dolarów dla Ukrainy, który umożliwi administracji Bidena przekazanie bardziej zaawansowanych, wysokiej klasy systemów uzbrojenia w celu przeciwdziałania Rosji.

Portal Defense News zwraca uwagę, że większość funduszy w przygotowaniu — 34,7 miliarda dolarów — jest przeznaczona na ukraińską pomoc wojskową i stanowi największą transzę, jaką do tej pory zatwierdził Kongres. Duża część tych pieniędzy prawdopodobnie zostanie przeznaczona na zaopatrzenie Kijowa w systemy uzbrojenia, o które stara się prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Jak podaje portal, 3,9 miliarda dolarów sfinansuje siły amerykańskie stacjonujące w Europie. Z tych pieniędzy ma być również sfinansowane rozmieszczenie baterii rakiet Patriot.

Informacje te potwierdza między innymi CNN: „Zgodnie z arkuszem informacyjnym Demokratów, ustawa przewiduje 3,9 miliarda dolarów na operacje Dowództwa Europejskiego, które obejmują wsparcie misji, wsparcie wywiadowcze, płacę dla żołnierzy rozmieszczonych w regionie i sprzęt, w tym baterie Patriot”. Departament Obrony przeznaczy dodatkowe oddziały do krajów Europy Wschodniej, aby wzmocnić wsparcie dla sojuszników NATO w pobliżu Ukrainy – podaje portal.

Kresy.pl/Reuters

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz