Rosja i Indie zacieśniają współpracę gospodarczą w różnych sektorach, od energetyki jądrowej po przemysł stoczniowy, informuje agencja informacyjna Reuters.

Premier Indii odbył dwudniową wizytę Rosji, spotkał się z prezydentem Władimirem Putinem. Podczas pobytu rozmawiano na temat współpracy gospodarczej między państwami, informuje agencja informacyjna Reuters. Ponadto Władimir Putin wręczył Modiemu Order Świętego Andrzeja, najwyższe odznaczenie Rosji.

Rosyjski państwowy koncern nuklearny Rosatom poinformował, że omawiane są nowe obszary współpracy, w tym kwestie budowy sześciu kolejnych bloków jądrowych dużej mocy rosyjskiej konstrukcji w nowej lokalizacji oraz kilku małych elektrowni jądrowych rosyjskiego projektu.

Rosatom z przedstawicielami indyjskigo sektora energetycznego rozmawiali również na temat rozwoju potencjału tranzytowego Północnego Szlaku Morskiego, biegnącego z Murmańska w pobliżu granicy Rosji z Norwegią na wschód do Cieśniny Beringa w pobliżu Alaski. W szczególności poruszono kwestię  dostaw rosyjskiej ropy, węgla i skroplonego gazu ziemnego. Rosja ma nadzieję, że w 2030 r. wspomniany Szlak będzie w stanie przewieźć 150 mln ton metrycznych, w porównaniu z 80 mln ton z 2024 r.

Czytaj: Premier Indii wezwał Putina do zakończenia wojny na Ukrainie

Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich indyjska grupa Enso zawarły partnerstwo w sprawie wspólnych inwestycji o wartości do 20 miliardów rubli (227 milionów dolarów) w rozwój infrastruktury dla przemysłu stoczniowego. Reuters informuje, że wiele rosyjskich firm widzi ogromny potencjał w Indiach. Uzgodniono inne umowy w dziedzinie edukacji i farmacji. Główną przeszkodą w handlu są przepływy płatności.

Dyrektor generalny Banku VTB Andrei Kostin powiedział, że że prowadzono konstruktywny dialog w tej sprawie, ale przyznał, że istnieją się problemy. Przeszkodami są między innymi sankcje gospodarcze skierowane w Rosję, czy niepełna wymienialność indyjskich rupii.

Po rozpoczęciu inwazji na dużą skalę na Ukrainę, Indie stały się dla Rosji jednym z najważniejszych partnerów. Rosja w 2022 r. przekierowała eksport energii do krajów azjatyckich. Głównymi odbiorcami rosyjskiego węgla, ropy i gazu są Chiny i Indie. Te ostatnie nie tylko nabywają ogromne ilości rosyjskie ropy, ale też reeksportują ją na rynki państw trzecich, także do Europy. Przypomnijmy, że w kwietniu zeszłego roku po raz pierwszy Indie kupiły więcej ropy z Rosji niż z Arabii Saudyjskiej i Iraku łącznie.

reuters.com/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply